Çin hava sahasına güvercin yasağı

Çin devletinin kuruluşunun 70. Yılı dev törenlerle kutlanacak. Bu kutlamalar öncesi bir aya yakın bir süre Pekin’de drone, uçurtma, balon ve hatta güvercinler bile uçurulamayacak.


Çin hava sahasında bu ay uçurtma, drone veya güvercinlere izin verilmeyecek. Sebebi ise Pekin’in, Komünist Parti yönetiminin 70. yılını kutlamak için düzenleyeceği askeri geçit töreni ve diğer kutlamalar. İki haftadan fazla bir süre, Pekin merkezinde uçurtma aslında herhangi bir hava aracı uçurmak da yasaklandı.

BALONLAR DA YASAKLANDI

Pekin belediyesinin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, başkentin 16 semtinin yedisinde, 15 Eylül – 1 Ekim tarihleri ​​arasında uçuş emniyetini etkileyen uçuş faaliyetleri yasaklandı. Yasaklanan şeyler arasında uçan balon ve fenerler de var. Çin üst üste ikinci hafta sonu için prova düzenlediği için askeri uçaklar pazar günü geçit töreninde uçtu. Tanklar ve diğer askeri araçlar önceki gece aynı yolda prova yaptı ve yol hem araçlara hem de yayalara kapatıldı.

Xİ KONUŞMA YAPACAK

Geçit töreni, 1 Ekim 1949’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu kutlamak için Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda planlanıyor. Dev tören kapsamında. Komünist güçler, Chiang Kai-şek’in milliyetçi ordusunu yendikten sonra iktidara geldi. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, törende bir konuşma yapacak. Organizatörler, askeri geçit töreninin 50. ve 60. yıldönümlerinde yapılanlardan daha büyük olacağını ve İkinci Dünya Savaşı’nın 70’inci yıldönümünü kutlamak için 2015’te yapılanların daha büyük olacağını söylediler.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir