Çin donanması tam gaz

Dünyanın en büyük ordularından birine sahip olan Çin’in donanması son 10 yılda dörde katlandı. Bu hızlı büyüme başta ABD olmak üzere Çin’le ilişkileri iyi olmayan ülkeleri korkutmaya başladı


Çin donanması son 15 yılda benzeri görülmemiş bir hızda büyüyor. Daha hızlı, modern ve geniş bir operasyon yelpazesi için hazırlanan Çin’in bu büyümesi rakiplerini de endişelendirmeye başladı bile. Amerika Birleşik Devletleri’nde 200’den fazla denizcilik uzmanı bu hızlı ivmeyi masaya yatırdı.

ABD Pasifik Filosunun eski istihbarat şefi olan bir uzman, emekli Donanma Kaptanı James Fanell, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması veya kısaca PLAN’ın, son 10 yılda ABD Donanması’nın neredeyse dört katı kadar gemi eklediğini belirtti. 

YENİ SİLAH PROGRAMLARI KORKUTUYOR

Çin’in lazer, hipersonik ve elektromanyetik silah programları ve insansız sistemleri geliştirmesindeki hızı da endişe duyulan diğer konulardan. Yine uzmanlara göre Çin ordusunun en büyük zaaflarından biri de koordinasyonun istenen düzeyde olmaması. Çin donanmasının şu andaki özelliklerinden biri de uzak denizlerde yeterince operasyon yapma kapasitesinin az olması. 

KIYILARDA KUVVETLİ

Çin donanması daha çok kıyılarına yakın sularda gözetim üstünlüğüne sahip. Deniz kaynaklı hava gücü ve kara kaynaklı hava desteğini sağlayan denizaşırı üsleri, PLAN’ın karaya saldıran yolcu füzeleri veya insansız sistemler dışındaki kara tarafından gücü projelendirme kapasitesini sınırlar. PLAN, 11 yıl önce korsanlıkla mücadele operasyonlarına başladığından bu yana denizaşırı operasyonlarını önemli ölçüde arttırmış durumda. 

Açık denizlere çıkabilen 500 ton kapasiteli 225 gemi ile daha yakın sularda görev yapan bin 50 gemiden oluşan filosu bulunan Çin’in toplamda bin 275 gemilik bir gücü var. Silah gücüne bakıldığında da Çin gemilerinde 5 bin 200 füzelik kapasite var.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir