Çin basınından Türkiye’ye Kovid-19 övgüsü

China Daily sitesinde bugün yayınlanan haberde Türkiye’nin birçok ülkeden farklı olarak Kovid-19 tedbirlerine Ocak ayında başladığı ve erken önlemler sayesinde süreci başarıyla yürüttüğü kaydedildi


Çin basınında bugün yayınlanan haberde Türkiye’nin Kovid-19 ile mücadelesi geniş şekilde ele alındı. Xinhua haber ajansının desteği ile China Daily haber sitesinde yayınlanan geniş analizin başlığında “Türk yetkililer, Çinli uzmanlara güveniyor” denildi. Haberde Türkiye’nin birçok ülkeden farklı olarak Kovid-19 tedbirlerine Ocak ayında başladığı ve erken önlemler sayesinde süreci başarıyla yürüttüğü kaydedildi. Türkiye’nin Ocak ayından itibaren aldığı önlemlerin geniş şekilde anlatıldığı haberde Türk doktorlarla Çinli uzmanlar arasındaki fikir alışverişlerine de dikkat çekildi. Haberde Dr. Güle Çınar’ın “Çinli meslektaşlarımızdan birçok tecrübeyi öğrendik” sözlerine de yer verildi.

YASAKLAR HAFİFLİYOR

Haberde erken alınan önlemler sayesinde Türkiye’de şimdilerde ise Kovid-19’un yayılmasının engellenmesi için uygulanan yasakların hafifletilmeye başlandığı aktarıldı.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’i değiştirmeliyiz yoksa o bizi değiştirecek

ABD ve Çin karşılıklı olarak konsolosluklarını kapatırken gerilimi tırmandıracak bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, özgür dünya için Çin'in bir zulüm olduğunu söyledi ve ekledi: “Özgür dünya Komünist Çin'i değiştirmezse, Komünist Çin bizi değiştirecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir