Çin, ABD’ye Huawei misillemesine hazırlanıyor

Pekin – Washington hattı son zamanlarda yine gergin. Çin’in ABD’ye çok sert Huawei misillemesine hazırlandığı ortaya çıktı


İki süper güç olan Çin ile ABD arasındaki sular yine ısınıyor. Çin ve ABD ticaret anlaşmasına varmıştı. Ancak Kovid-19 süreci ilişkileri yine gerdi. ABD’nin Çin’e karşı suçlamaları, Trump’ın attığı Tweetler, Huawei kararı ve dahası.. Çin ise ABD’nin iddialarını reddediyor ve tehditlere cevap vereceğini söylüyor.

MİSİLLEME GELİYOR

Çin’den ABD’ye sert misilleme geliyor. ABD, Çinli teknoloji devi Huawei’ye uyguladığı yasağı 1 yıl uzatmıştı. Çin merkezli Global Times gazetesine göre Çin yönetimi; ABD’li firmalı ‘güvenilmez listesine’ almak, Apple’a kısıtlama getirmek ve Boeing’den alacağı uçakları durdurmak gibi misillemelere hazırlanıyor…

LİDERLER VE KRİZ

Çin lideri Xi Jinping, kameralar önünde konuşmuyor. ABD Başkanı Donald Trump ise tam tersi şekilde sürekli gündemde ve Çin’i dilinden hiç düşürmüyor. Pekin’in tepkileri daha çok Çin basınındaki yorumlardan anlaşılıyor. Trump’ın hedefinde başkanlık seçimi öncesinde milliyetçi oylar var. Çin lideri Xi ülkesinde, Mao Zedong’dan sonraki en güçlü lider olarak kabul ediliyor. Ülkesini süper güç yapma hayali var. ABD Başkanı Trump ise kendisini Çin’e karşı ‘seçilmiş kişi’ olarak kabul ediyor. Trump “Ben görevde olduğum sürece Çin asla süper güç olamayacak” diyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’i değiştirmeliyiz yoksa o bizi değiştirecek

ABD ve Çin karşılıklı olarak konsolosluklarını kapatırken gerilimi tırmandıracak bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, özgür dünya için Çin'in bir zulüm olduğunu söyledi ve ekledi: “Özgür dünya Komünist Çin'i değiştirmezse, Komünist Çin bizi değiştirecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir