Çin, ABD’de nelere sahip

Çinli şirketler ya da Pekin hükümetine bağlı bankalar ABD’de 2000’lerin başından bu yana büyük yatırımlar yapıyor. 2006 yılında örneğin Çinliler, ABD’de 46 milyar dolarlık yatırım yaptı


Çinli milyarderler ya da Pekin hükümetine bağlı bankaların ABD’de milyonlarca dolarlık yatırımları bulunuyor. İşte ABD merkezli CNBC International’ın haberinden derlediğimiz bilgiler.

Çinliler, 2014’te 2 milyar dolar karşılığında New York City’nin simgelerinden olan Waldorf Astoria binasını satın aldı. Çin lideri Xi Jinping, ABD seyahatlerinde bu binada kalıyor.

New York’ta ayrıca; 28 Liberty Street Binası, Baccarat Oteli de Çinli şirketlere ait. Çinli şirketlerin New York’taki General Motors’un bulunduğu binada da Çinlilerin hissesi var.

Bank of China’nın dışında emlak milyarderi Zhang Xin ile Çin merkezli HNA Group’un ABD genelinde milyonlarca dolarlık emlak yatırımları var.

General Motors binasının yüzde 40’ın milyarder iş kadını Zhang Xin’in başında olduğu gruba ait.

TEDBİRLER ALINDI

Çinli şirketler ABD’de sadece emlak yatırımı yapmıyor. Hollywood’da da Çinlilerin milyonlarca dolarlık yatırımı bulunuyor.

Çinli Dalian Wanda Group, 2012’de ABD merkezli sinema zinciri AMC’yi 2.6 milyar dolara satın aldı. Çinli şirketler ayrıca Legandary Entartainment şirketinden 3.5 milyar dolarlık hisse satın aldı.

2016 yılında Çinliler’in ABD’de yatırımları 46 milyar dolar ile zirve yaptı. Son 3 yıldır ise yatırımlar ciddi oranda düşüyor. Bunun nedeni Çin hükümetinin ülkeden para çıkışını kontrol altına alması.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir