Çin – ABD – Rusya: Nükleer testler yeniden mi başlıyor

ABD basınına göre üç ülke arasında yıllar sonra nükleer testler yeniden başlıyor. ABD’nin 1992’den beri ilk kez nükleer test yapmayı planladığı ileri sürüldü


Çin ile ABD arasındaki rekabet her alanda yaşanmaya devam ediyor. İki ülke arasında Kovid-19 bağlantılı tartışmaların yanı sıra ekonomi ve politikada da söz dalaşı sürüyor. ABD basını ise nükleer test gerginliğinin de başladığını ileri sürdü. 

1992’DEN BERİ İLK

Washington Post gazetesindeki habere göre ABD Savunma Bakanlığı, 1992 yılından beri ilk kez nükleer test yapmayı değerlendiriyor. ABD’nin bu kararı Çin ve Rusya’nın küçük çaplı nükleer silah testi yaptığını saptadıktan sonra aldığı ileri sürüldü.

ÇİN’İN GEÇEN YIL SERGİLEDİĞİ SİLAHLAR

DF-41: 15 bin km menzil, ABD’yi vurabiliyor, her biri farklı hedefe kilitlenen 10 savaş başlığı taşıyor.
DF-17: Havada manevralar ile radardan kaçıyor ve havada hedef değiştirebiliyor.
DF-5B: Balistik füzeleri taşıyan araçlar

FIRLATILMAYA HAZIR NÜKLEER SAVAŞ BAŞLIĞI

Rusya: 7 bin
ABD: 6 bin 800
Fransa: 300
Çin: 286
İngiltere: 215
Pakistan: 140
Hindistan: 130
İsrail: 80
Kuzey Kore: 60

İLK BAŞARILI NÜKLEER DENEME

ABD: 1945
Rusya: 1949
İngiltere: 1952
Fransa: 1960
Çin: 1964
Hindistan: 1974

LAZERLİ GÖZDAĞI

Öte yandan ABD basınında bugün ayrıca Pentagon’un lazer silah test ettiği bilgisi yer aldı. Çin-ABD arasında Kovid-19 gerginliğinin yanı sıra birçok siyasi ve ekonomik kriz de devam ediyor. ABD Donanması’nın ise Pasifik’te yüksek lazer gücüyle havadaki uçağı başarıyla düşürdüğünü açıklaması, Çin’e gözdağı olarak yorumlandı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir