Çin ile ABD ticaret savaşı konusunda anlaştı

Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşında birinci faz anlaşmaya varıldı. ABD vergi artışlarını yapmayacak. Taraflar anlaşmanın devamı için görüşmelere devam edecek


ABD Başkanı Donald Trump’ın Mayıs 2018’de başlattığı ticaret savaşının yankıları sürüyor. ABD’li yetkililerin taraflar arasında anlaşmaya varıldığına dair açıklamaları basına yansırken, Çin tarafı konu hakkında ilk başta sessiz kaldı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying’e bugünkü günlük toplantısında ABD ile varıldığı söylenen ticaret anlaşması soruldu. Ancak Hua Chunying, konu hakkında net bir açıklama yapmadı. Global Times gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Hu Xijin de sosyal medya hesabından Çinli yetkililerin anlaşmaya varıldığına dair bir bilgi vermediğini duyurdu.

EK VERGİLER ASKIYA ALINACAK

Washington yönetimi, Pekin’i ‘adil olmayan ticari uygulamalarla’ suçluyor. Trump yönetimi, 419 milyar dolar olan ticaret açığının kapanması için Çin’in kendisinden daha fazla mal satın almasını istiyor. Bu kapsamda iki ülke arasında geçen yıldan bu yana karşılıklı tarife artırma savaşı yaşanıyor. İngiliz Reuters haber ajansına konuşan ABD’li yetkililer ise taraflar arasında ön anlaşmaya varıldı. Habere göre ABD, Çin’den ithal edilen 160 milyar dolar değerindeki ürüne yönelik 15 Aralık’tan itibaren yürürlüğe girecek olan yeni gümrük vergilerini askıya almayı kabul etti.

TRUMP AÇIKLADI

İlerleyen saatlerde ise taraflardan karşılıklı olarak anlaşmaya varıldığına dair açıklamalar geldi. ABD Başkanı Trump kendi Twitter hesabından  “Anlaşmayı yaptığımız için 15 Aralık’ta planlanan cezai vergi artışları yapılmayacak. Çin ile ikinci faz görüşmeleri hemen başlayacak. Çin büyük miktarda tarım, enerji ve sanayi ürünü almayı kabul etti” açıklamasını yaptı. Bundan çok kısa bir süre sonra da Çin Ticaret Bakanlığı’ndan “ABD ile metin üzerinde anlaşmaya vardık. Çin en kısa zamanda anlaşmanın yasal incelemesini tamamlayacak” açıklaması yapıldı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir