Çin – ABD – Avrupa: 5G krizi büyüyor

ABD yönetiminin Avrupa’ya Huawei merkezli 5G baskısı artıyor. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien’den İngiltere’ye Çin merkezli 5G uyarısı geldi


ABD yönetiminin Avrupa ülkelerine 5G baskısı her geçen gün artıyor. ABD’li yetkililer, Avrupa’daki ülkelere 5G teknolojisinde Çinli telekomünikasyon devi Huawei ile işbirliği yapmamaları konusunda baskı yapıyor. ABD, Huawei’yi müşterilerin bilgilerini alarak Çin yönetimine vermekle suçluyor. Huawei ise bu iddiaları kesin bir dille reddediyor ve Çin devleti ile bir bağlantısının olmadığını müşterilerinin bilgilerinin de güvende olduğunu dile getiriyor.

İNGİLTERE’YE 5G UYARISI

İngiltere merkezli Financial Times gazetesindeki habere göre son olarak ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, İngiliz hükümetini Huawei merkezli 5G konusunda uyardı. Habere göre ABD’li yetkili, İngiltere’den 5G altyapısı konusunda Huawei ile çalışmamalarını istedi. Benzer tartışmalar kısa bir süre önce Almanya’da da gün yüzüne çıktı. Almanya, 5G konusunda Huawei ile çalışıp çalışmama noktasında henüz net bir karar vermedi. Fransa ise 5G altyapısında ABD’yi baz almayarak Huawei ile çalışacaklarını açıklamıştı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir