Çin – ABD arasında Kovid kavgası büyüyor

Ticaret savaşı, teknoloji çekişmesi, etki alanı rekabeti derken, iki süper güç arasında Kovid-19 kavgası da büyüyor


İki süper güç olan Çin ile ABD arasında Kovid-19 salgınından önce birçok alanda çok ciddi bir rekabet yaşanıyordu. Ticaret savaşı, teknoloji çekişmesi, etki alanı rekabeti derken, iki süper güç arasında şimdi de Kovid-19 kavgası da büyüyor. Pekin ve Washington hattında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) krizi büyüyor. ABD yönetimi DSÖ’yü Çin yanlısı olmakla suçluyor. ABD basınına göre Washington şimdi de Kovid-19 virüsünün Wuhan’daki Biyoloji Laboratuvarından sızıp sızmadığını araştırıyor. ABD Başkanı Donald Trump da basın toplantısında Wuhan’daki laboratuvarı diline doladı.

NÜKLEER TEST İDDİASI

Diğer taraftan ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir de nükleer test iddia iddiası geldi. Çin’in küçük bir nükleer test yaptığı ileri sürüldü. Diğer taraftan Trump sık sık ‘Çin virüsü’ diyerek, Kovid-19 kaynağının Çin olduğunu söylüyor. Pekin hükümeti Batı basını tarafından ayrıca, ABD’nin yokluğunda yardımlarla dünyadaki etkisini artırmakla suçlanıyor.

ÇİN’DEN TEPKİLER

Pekin ise sıkça virüsün kaynağının Çin olmayabileceğini belirtiyor.
Çin: Kovid-19 kaynağı araştırılsın.
Çin: Elimizdeki tüm bilgileri dünya ile paylaştık.
Çin: “Dünya, ilk başta aldığımız sert tedbirleri ‘abartılı’ bulup bizi eleştiriyordu, şimdi de Çin bizi yanılttı diyorlar” diyerek ABD ve diğer ülkeleri yetersiz tedbir almakla suçluyor…

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir