Çin ordusu, 1979’dan bu yana savaşmıyor

Çin hükümeti, dış politikasında hiç görülmediği kadar aktif bir siyaset izliyor. Pekin hükümetinin dış politika anlayışı “egemenliklere saygı”, “toprak bütünlüğü”, “içişlere karışmama” üzerine kurulu diyebiliriz. Çin, Batı’nın etkisini ise “kazan-kazan” stratejisi ile yeniyor


Çin dış politikası Batı basını tarafından son yıllarda yakından inceleniyor. Pekin hükümetinin dış politika anlayışı hakkında özetle, “egemenliklere saygı”, “toprak bütünlüğü”, “içişlere karışmama” üzerine kurulu diyebiliriz. Çin dış politikasındaki bu yaklaşımı için ABD basınında ise “1972’de Çin’in uluslararası statükonun bekçisi olacağını kim tahmin edebilirdi” yorumları yapılıyor. Çin, uluslararası ilişkilerde karşılık bulan bu yaklaşımına karşılık, Batı’nın diğer ülkeler üzerindeki etkisini ise “kazan-kazan” stratejisi ile yeniyor. Bu noktada da devreye Kuşak Yol Projesi giriyor.

SİLAHLI GÜÇLERE DESTEK YOK

Çin devleti, 1979’dan beri savaşmadı. 1988’den bu yana da askeri gücünü kullanmadı. Ayrıca 1980’lerden beri dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir silahlı gücü desteklemedi. Çin halihazırda Birleşmiş Milletler’in ikinci büyük destekçisi. 2 bin 500 asker ile de BM Barış Gücü’nde ikinci büyük destekçi pozisyonunda.

“TEK PARTİDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

2019 itibariyle 276 temsilcilik ile Çin, en fazla diplomatik misyonu olan ülke konumunda. Çin’de 1980’li yıllarda dış politikada “Gücünü sakla ve zamanını sabırla bekle” mottası hakim oldu. Ancak günümüzde Kuşak Yol ile artık bu mottanın değiştiği yorumları yapılıyor.  Çin devleti iç politikasında ise  “Çin’deki tek parti sisteminin hiçbir zaman değişmeyeceği” ve “Hiçbir dış güçten hiçbir zaman emir alınmayacağı” mottası hakim. Çin Halk Cumhuriyeti’ni 1949’dan bu yana Çin Komünist Partisi yönetiyor. 2012’den bu yana başta olan Devlet Başkanı Xi Jinping’e 2017’de daima liderliğin önü açıldı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir