Bu simgeleri kullanmak yasak

Batı merkezli birçok haber sitesinin ve sosyal medya ağının yasak olduğu Çin’de siyasi çağrışımlar yaptıkları gerekçesiyle çok sayıda simge de sansürleniyor


Sarı ördek: Hollandalı sanatçının Hong Kong limanına yerleştirdiği şişme sarı ördek büyük ilgi gördü. Muhalifler ördeği fotoşoplayıp paylaşımlar yapınca, internette ‘sarı dev ördek’ aramaları yasaklandı.

Ayı Winnie: Çin liderine benzetildiği için, Ayı Winnie fotoğrafları yasaklandı.

Tank Adam: Tiananmen Meydanı’nda tankların önünde duran gizemli adama atıf yapan her türlü simge yasak.

Şişme kurbağa: Bir parkta sergilenen 22 metrelik şişme kurbağa, kısa süre içinde Komünist Parti’nin eski Genel Başkanı Jiang Zemin’e benzetildi. Basının şişme kurbağa haberi yapması yasaklandı.

Boş sandalye: 2010’de layık görüldüğü Nobel Barış Ödülü törenine katılmasına izin verilmeyen muhalif isim Liu Xiaobo için törende boş sandalye bırakılmıştı. Buna atıf olmaması için Çin’de boş sandalye resmi yasaklandı.

Yengeç: Muhalif sanatçı Ai Weiwei tatlı su yengeci harmonisi çalışması yaptı. Ancak ‘nehir yengeci’ yani ‘He Xie’ Çince’deki ‘uyumlu’ kelimesine benziyor. Bu benzerlik ile Çin Komünist Partisi’nin ‘uyumlu toplum yaratmak’ hedefine gönderme yaptığı gerekçesiyle nehir yengeçleri sansürlendi.

Tavşan: Batı’da tacizleri simgeleyen #MeToo hareketi Çin’de de etki yaptı. Ancak Batı kültürünü özendirdiği gerekçesiyle #MeToo sansürlendi. Çinliler de kendi dillerinde “mi tu” anlamında olan “rice bunny / pirinç tavşan” emojileri paylaşımları yapmaya başladı. Ardından pirinç ve tavşan da sansürlendi.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir