Çin ve Rus ordularından Batı’ya askeri tatbikatlı mesaj

Rusya’da Batı’ya mesaj niteliğinde bir tatbikat yapılıyor. Bir hafta sürecek tatbikatta Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Çin, Hindistan ve Pakistan’dan 128 bin personel katıldı.


Hazar bölgesindeki en büyük ülkeler ile Rusya, Çin ve Hindistan askeri güçlerini birleştirerek bir tatbikata başladı. Batıya bir mesaj niteliğindeki askeri tatbikat bir hafta sürecek. Rusya’da bu hafta yapılacak olan Center 2019 olarak adlandırıldı. Tatbikatın amacı terörizmi yenmek, Orta Asya’da güvenliği inşa etmek. Tatbikata katılan ülkeler arasında Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Çin, Hindistan ve Pakistan var.

128 BİN ASKER KATILDI

128 bine yakın askeri personelin yer aldığı tatbikatta 20 bin parça ekipman ve silah kullanılıyor. Yaklaşık 600 uçak ve helikopter de görev yapıyor. 15 savaş gemisi de aynı zamanda tatbikatta yer alıyor. Yapılan manevralar Şangay İşbirliği Örgütü’nün de kapsamında yapılıyor. Rusya’da altı askeri bölgede gerçekleştirilen tatbikatta  Orenburg, Astrakhan, Chelyabinsk ve Kemerovo bölgeleri kullanılıyor. Tatbikatta aynı zamanda orduların hazır olup olmadıkları ve modern savaşı ve uluslararası terörizmle mücadeleye ayak uydurup uyduramadıkları da test ediliyor. Rusya ile Çin arasında devam eden ve büyüyen askeri işbirliği kapsamında tatbikat dışarıya açılmıştı. Pekin ise bin 600 kişilik askeri görevli, 300 parçasıyla 30 adet uçak ve helikopter gönderdi.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir