Barış Pınarı fırsat olabilir

Türkiye’nin Suriye’deki terör örgütü YPG’ye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı, Çin basınında da geniş yankı buluyor


Türkiye’nin Suriye’de yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı, Çin basınında yakından takip ediliyor. Batılı ülkelerin aksine Pekin hükümeti operasyon hakkında hemen bir yorumda bulunmamıştı. Türkiye’nin operasyonu başlatmasının üzerinden yaklaşık 47 saat geçtikten sonra Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan “Çin hükümeti her zaman Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünden yana” açıklaması geldi. Bu açıklamada da uzmanlar tarafından beklenildiği gibi Çin’in Barış Pınarı Harekatı’na uygun bir dille müdahil olduğu şeklinde yorumlandı.

AVRUPA’NIN SİLAH AMBARGOSU

Çin basının da Suriye’deki gelişmeleri ya kendi kaynaklarından ya da Şam rejimine bağlı SANA haber ajansından aldığı haberlerle okuyucularına aktarıyor. Çinli sosyal medya hesaplarından ise Türkiye’nin terör örgütü YPG’ye yönelik yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı’na karşılık Avrupa’dan gelen silah ambargolarına dikkat çekiliyor. Çin merkezli sosyal medya hesaplarından Batı’nın Türkiye’ye silah satışlarını askıya almasının Pekin ile Ankara arasında bir fırsat olabileceğine ve Türkiye  – Çin arasında yeni ve geniş kapsamlı silah anlaşmaları yapılabileceğine dikkat çekiliyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir