Arapça tabelalar kaldırılıyor

Çin’in başkenti Pekin’de Arapça tabelaların kaldırılmaya başlandığı ileri sürüldü. Reuters ajansına göre yetkililer yasağa gerekçe olarak “Çin kültürünün korunmasını” gösteriyor


Çin’in başkenti Pekin’de Müslümanlara hitap eden restoranlara yönelik tabela yasaklarının devreye sokulduğu ileri sürüldü. Söz konusu iddiayı ortaya atan ise İngiliz Reuters haber ajansı oldu. Reuters ajansının Twitter hesabından paylaşılan habere göre Pekin’deki restoranların Arapça tabelaların sökülmesi için işletmecilere bilgi verildi.

1000 RESTORAN VAR

Arapça ‘Helal’ yazılarını kaldırmak zorunda kalan restoran işletmecilerine göre yasağın arkasında Pekin hükümetinin Müslüman nüfusu “Çinleştirme” politikası var. Pekin’de bine yakın helal ürünler satan restoran ve dükkan olduğu belirtilen haberde yetkililerin tabelalar hakkında işletme sahiplerine “Bunlar yabancı bir kültüre ait. Çin kültürünü daha fazla kullanmalısınız” dediği aktarıldı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir