Almanya da Trump’ın “Wuhan” iddialarını doğrulamadı

Kendi ülkesinin istihbaratı, Dünya Sağlık Örgütü derken ABD Başkanı Donald Trump’ın “Kovid-19 virüsü Wuhan’daki laboratuvardan sızdı” iddialarını Almanya da doğrulamadı


Alman Dış İstihbarat Birimi BND’nin ABD Başkanı Donald Trump’ın Kovid-19 virüsünün Wuhan’daki laboratuvardan çıktığına dair sözlerini doğrulamadığı ortaya çıktı. BND’nin ayrıca Five Eyes’a ait olduğu ileri sürülen raporu da doğrulamadığı kaydedildi. NPR’daki habere göre BND’nin Alman Savunma Bakanlığı’na sunduğu raporda Five Eyes’tan bilgi alındığı ve buradaki görevlilerin söz konusu rapordan haberlerinin olmadığını aktardıkları belirtildi. Avustralya basınındaki haberlerde Five Eyes’ın hazırladığı raporda Çin’in virüsün yayılmasını engellemediğinin kaydedildiği ileri sürülmüştü. Avustralya, İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda ve ABD istihbaratları 2018 yılında Çin’e karşı istihbarat bilgilerini paylaşmak için Five Eyes’ı kurdu.

ÇİN İŞBİRLİĞİ YAPACAK

Çin ise virüsün kaynağının bulunması için Dünya Sağlık Örgütü ile işbirliği yapacağını duyurdu. Pekin yönetimi işbirliğinin çalışmalara politika karıştırılmadığı takdirde yapılacağını aktardı. Trump daha önce de Avustralya Başbakanı, İngiltere Sağlık Bakanı, Dünya Sağlık Örgütü ve hatta ABD istihbaratı da doğrulamamıştı. ABD’de Kovid-19 salgını ile mücadelenin başındaki isim olan Doktor Anthony Fauci de Kovid virüsünün kaynağının doğal olduğunu duyurmuştu.

PAZARDAN YAYILMIŞ OLABİLİR

Dünya Sağlık Örgütü’nden Gıda Güvenliği ve Zoonoz Uzmanı Peter Ben Embarek ise bugün yaptığı açıklamada virüsün kaynağının yarasa olduğunu insanlara aktaran hayvanın ise belirsiz olduğunu aktardı. Embarek, virüsün yayılmasında Wuhan’daki denizürünleri pazarının da kilit rol oynadığını belirtti. DSÖ yetkilisi ayrıca virüsün kedi ve gelincikler arasında da yayıldığını köpekler arasında ise yayılmasının daha zayıf olduğunu aktardı.    

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir