Afrika’ya uydu kuşatması

Çin’in Afrika kıtasındaki faaliyetleri mercek altında tutulmaya devam ediyor. ABD basınına göre Pekin merkezli uydular Afrika’nın yoksul evlerine uydu aracılığıyla giriyor.


Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Afrika kıtası üzerindeki hedeflerini gizlemiyor. Çin lideri düzenli şekilde Afrika’da yaptıkları altyapı yatırımlarından ve gelecekte yapmak istediklerinde bahsediyor. Çin’e göre kara kıtaya yatırımların arkasında “kazan – kazan” stratejisi var. Afrikalı hükümetler ve halkın geniş kitlesinin de aynı düşüncede olduğunu söylemek hata olmaz. Afrika ülkelerindeki hükümetler Çin’den gelen yatırımları kendileri için de umut olarak görüyor. Ancak başta ABD olmak üzere Avrupalı devletler de bu duruma şüpheli yaklaşıyor.

HUAWEI’NİN YERİNE STARTIMES  

ABD merkezli CNN International televizyon kanalında yayımlanan bir analiz haberde de Çin yönetiminin Afrika genelindeki uydu çalışmaları mercek altına alındı. Batı basınında Çin’in teknoloji şirketi Huawei üzerinde Afrika’da milyonlara ulaştığına dair birçok haberin çıktığını hatırlatan CNN’e göre aslında Çin’in kara kıtadaki faaliyetleri ismi daha az bilinen StarTimes üzerinden incelenmeli. Pekin hükümeti ile işbirliği içinde olan StarTimes, Afrika genelindeki 30 ülkedeki yoksul köylerdeki evlere uydular üzerinden televizyon hizmeti sunuyor. 

HALK MEMNUN 

Habere göre Kenya’da bulunan Limuru köyü, StarTimes’ın ücretsiz uydu hizmeti sunduğu yerlerden sadece biri. Uydu servisinin Çin lideri Xi Jingping’in 2015 yılında açıkladığı 10,000 Köy Projesi kapsamında yürütülen bir projenin parçası olduğu hatırlatılan haberde Limuru köyündeki evinde Çin yapımı kung fu filmini izleyen Michael Nganga’nın şu sözlerine yer verildi: “Çin uyduları gelmeden önce sadece birkaç kanal izleyebiliyorduk. Şimdilerde dünyanın dört bir yanından kanalları görüyoruz. Bu büyük bir avantaj. Dünyanın nasıl dönüştüğünü görebiliyoruz…” 

Çin uydularından her ne kadar halk memnun olsa da CNN’e göre Pekin yönetimi bu eski uydular sayesinde aslında Afrika’da 1.2 milyar kişiye ulaşarak kendi propagandalarını yapmak istiyor ve bunda da başarılı oluyor.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir