Afganistan – Taliban barış görüşmeleri Çin’de olacak

Dış politikada artık daha aktif bir siyaset izleyen Çin hükümeti ABD’nin bıraktığı boş alanları doldurmaya devam ediyor. ABD’nin başarısız girişimlerinin ardından çöken Afganistan – Taliban barış görüşmeleri Çin’de devam edecek


ABD tarihinin en uzun soluklu savaşı olan Afganistan’dan artık çıkmak istiyor. Başta ABD Başkanı Donald Trump tıpkı Suriye’de olduğu gibi Afganistan’dan da askerlerini çekmek istiyor. Her ne kadar ABD içerisinde Suriye, Irak ve Afganistan gibi ülkelerden askerlerin çekilmesine karşı çıkanlar olsa da Trump yönetimi bu yönde aldığı kararları uyguluyor. Suriye’deki askerlerinin bir bölümünü Irak’a kaydıran ABD’nin Afganistan’dan da  2 bin kadar askerini çektiği ortaya çıktı. Bu adımın arkasında aslında ABD’nin Taliban ile yürüttüğü barış görüşmeleri var. ABD arkasında Afgan hükümeti ile savaşmaya devam eden bir Taliban bırakmak istemiyor. Böylece Afgan hükümetinin Washington yönetimi ile işbirliğine devam edeceği planlanıyor.  Ancak geçtiğimiz eylül ayında ABD ile Taliban arasında anlaşma metnini imzalama aşamasına gelen müzakereler Trump tarafından askıya alınmıştı. ABD Başkanı Trump, Taliban’ın Afganistan’da NATO güçlerine karşı yaptığı bir saldırıyı gerekçe göstererek müzakereler durdurdu. Bu gelişmeden kısa bir süre sonra ise Çin hükümeti devreye girdi ve Afganistan hükümet yetkilileri ile Taliban liderlerini ayrı ayrı olacak şekilde Pekin’de buluşturdu.

KASIMDA BAŞLAYACAK

Yapılan yeni açıklamada da Afganistan hükümeti ile Taliban’ın ekim ayının bitmesinin ardından bir araya gelecekleri kaydedildi. Bu aynı zamanda taraflar arasında haziran ayından bu yana yapılan ilk görüşmeler olacak. Taliban sözcüsü Çin’de yapılacak görüşmelerle 18 yıllık savaşın son bulabileceğine dair işaretlerin olduğunu kaydetti.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir