ABD’ye göre NATO’nun yeni rakibi Çin 

NATO Liderler Zirvesi, bugün İngiltere’de başlıyor. İttifakın 70’inci yılında gündem yoğun. ABD basını ise “NATO’nun yeni rakibi Çin mi?” sorusunu sorgulamaya başladı. Avrupa’dan ise “Çin ve Rusya, düşmanımız değil” açıklaması geldi


Kuzey Atlantik Sözleşmesi Örgütü / North Atlantic Treaty Organization yani kısa adıyla NATO’nun 70’inci yılında 29 üye ülkenin lideri bugün ve yarın İngiltere’nin başkenti Londra’da bir araya gelecek. NATO’nun gündemi oldukça yoğun. Ancak ABD’nin odaklandığı ana gündem için Çin diyebiliriz. Öyle ki ABD basınında “NATO’nun yeni rakibi Çin mi?” sorusunu sorgulamaya başlandı.

TRUMP’IN ÇANTASINDA ÇİN VAR

ABD merkezli Washington Post gazetesindeki haberde ABD Başkanı Donald Trump’ın çantasında Çin’in olduğu aktarıldı. ABD yönetiminin öncelikleri arasında Çin’e karşı ortak bir savunma ve ekonomi politikaları belirlemek olacak. Bu kapsamda Washington’ın en çok üzerinde durduğu konuların başında ise NATO üyelerinin askeri harcamaları geliyor. NATO, ülkelerin savunma harcamalarının gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 2’sini bulmasını esas alıyor. ABD, tüm üyelerin buna uymasını ve artırılmasını istiyor. Bu talebini de Çin’in artan askeri harcamalarını gerekçe göstererek gündeme getiriyor.  NATO üyesi 29 ülkenin toplam askeri harcaması, 2018’de dünya harcamalarının yüzde 53’ünü oluşturan 963 milyar dolardı. Washington Post’taki haberde Trump’ın göreve gelmesinden bu  yana Çin’e karşı gündemi artırdığına dikkat çekildi. Haberde NATO üyelerine yeni bir teklif yapacağı ileri sürüldü. Buna göre Trump, 21’inci yüzyılda NATO’nun yeni rakibi olarak Çin’i gösterecek.

AVRUPA’DA HESAPLAR BAŞLADI

Aslında Avrupa ülkeleri içinde de Çin’in yükselişiyle ilgili hesaplar yapılıyor. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, “21’inci yüzyılda Çin, Atlantik’in iki tarafı için de önemli bir unsur haline geldi. Çin neredeyse her alanda rakip” demişti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise “Çin, küresel güç dengelerini sarsıyor. Batılı politika yapıcılara bazı ciddi fırsatlar da sunuyorlar, ancak bazı ciddi problemler de” demişti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise Londra’daki NATO Liderler Zirvesi öncesinde Çin ve Rusya’nın Avrupa’nın düşmanları olmadığını dile getirdi.

ABD’NİN 5G ENDİŞESİ

NATO Zirvesi öncesinde ABD basınında en çok gündeme gelen bir diğer konu Çin merkezli 5G teknolojisi. Çin’in yeni nesil internet ağı olan 5G’de küresel lider olmasına kesin gözüyle bakılıyor. ABD yönetimi ise Avrupa’yı 5G konusunda Çin ile işbirliği yapmaktan uzak durmaya çağırıyor. Ancak halihazırda İspanya, İngiltere, Almanya ve daha birçok Avrupa ülkesinde Çin merkezli telekomünikasyon şirketlerinin 5G yatırımları başladı bile. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Avrupa ülkelerini 5G altyapılarında Çin ile işbirliğine karşı koymaya çağırmıştı.

ÇİN’İN YENİ SİLAHLARI MASADA

NATO ülkelerinin Çin ile bağlantılı olarak görüşecekleri bir diğer konu Kuşak ve Yol olacak. Çin’den Avrupa’ya uzanan tren hatları ve limanlar tartışılacak. Avrupa ve ABD’nin gündeminde ayrıca Çin’in yeni nesil silahları da var. Bilindiği üzere Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70’inci yılındaki askeri geçit töreninde Pekin yönetimi en yeni nesil silahları ile gövde gösteri yapmıştı. 1 Ekim’de geçit töreninin ardından Çin’in özellikle DF-41 isimli füzeleri gündem olmuştu. Bütün emsallerinden daha güçlü olduğu düşünülen ve 10 farklı hedefe kilitlenebilen 10 nükleer başlık kapasiteli ve 5 bin km menzilli olan DF-41 NATO masasında da gündemde olacak.  

ÇİN NE DİYOR

NATO tarafından Çin ile ilgili görüşler özetle bu şekilde. Peki, Çin yönetiminin tepkisi ne oluyor. Çin’in resmi yayın organlarından Global Times’ta yayınlanan analizde “Avrupa ülkeleri iki seçenek iki karşı karşıya; Ya körü körüne ABD’yi izleyecekler, ya da ABD’nin öğütlerine rağmen Çin ile işbirliği yapacaklar” denildi. Çin basınında ayrıca “Dünyanın en güçlü kıtası, kendisini ABD’nin kuklası olarak görmek isteyecek mi” sorusu soruldu.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir