“ABD’nin yokluğunda Çin, küresel liderlikte mesafe almaya çalışıyor”

İngiliz Guardian gazetesinde bu başlık atıldı. Haberde “Her ne kadar Kovid-19 ilk önce Çin’de çıksa ve müdahalede geç kalınsa da, Çin kısa sürede İtalya ve diğer ülkelere yardımlarıyla adını temizledi” denildi


Çin ile ABD arasındaki rekabet Kovid-19 salgınında da en üst düzeyde yaşanmaya devam ediyor. İngiliz Guardian gazetesinde bugün bu başlık atıldı. Haberde “Her ne kadar Kovid-19 ilk önce Çin’de çıksa ve müdahalede geç kalınsa da, Çin kısa sürede İtalya ve diğer ülkelere yardımlarıyla adını temizledi” denildi.

YARDIM DETAYI

“Çin’den bir uçak dolusu tıbbi malzeme İtalya’ya giderken, ABD; İtalya’dan 500 bin test aldı ve Trump o esnada Güney Kore liderine kendilerine test kiti göndermeleri için baskı yapıyordu” denilen haberde ayrıca “2014’teki Ebola krizinde ABD, Batı Afrika’daki mücadelede en öndeydi. Şu an ortada yok” yorumu yapıldı. Gazeteye konuşan araştırmacı Elisabeth Braw, “Korona ABD’nin duruşuna Irak işgalinden daha kötü zarar verdi. Salgın ABD’nin küresel liderliğinin bitişinin dönüm noktası oldu” dedi. Bu görüşe karşı çıkan bazı uzmanlar ise “Çin, virüsü erken önlenme fırsatını kaçırdı. Dünya farkında. Çin küresel liderliği değil imajını düzeltmekle meşgul” yorumunda bulundu.

AB’DE KOVİD-19 ÇATLAĞI BÜYÜYOR

Salgın ile birlikte bir tartışma da Avrupa’da yaşanıyor. İlk olarak Sırbistan, Avrupa Birliği’ni (AB) salgına karşı harekete geçmemekle suçlamıştı. Sırbistan Cumhurbaşkanı, kendilerine ilk yardım eden ülkenin Çin olduğunu duyurmuştu. İtalya ve Fransa’dan benzer tepkiler geldi. Son olarak İspanya, AB’yi salgına karşı harekete geçmeye çağırdı. Dünyadaki ölümlerin yarısından fazlası İtalya ve İspanya’da.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir