ABD’nin Kasım Süleymani’yi öldürmesi Çin’e mesaj mı?

ABD’nin İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürmesinin yankıları sürüyor. Uzmanlar, suikastın Çin’e de bir mesaj olduğunu söylüyor


Washington ile Tahran arasında bir süredir artan tansiyon, ABD’nin son hamlesiyle sıcak çatışma riskini ortaya çıkardı. ABD ordusuna ait drone’lar geçtiğimi Cuma gününün ilk saatlerinde Irak’ın başkenti Bağdat’ta İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürdü. Beklenmedik bu adımın ardından ABD ile İran arasında tehditler artarak sürüyor. Yaşananları değerlendiren uzmanlar ise ABD’nin Süleymani suikastı ile Çin’e de bir mesaj verdiğini dile getiriyor.  

İRAN’IN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ ÇİN

Çin yönetimi halihazırda İran’ın en büyük ticaret ortağı konumunda. ABD’nin yaptırımları nedeniyle İran en fazla petrolünü de Çin’e satıyor. Çin, Kuşak Yol kapsamında da İran’a önem veriyor.  Pekin yönetimi ABD’ye karşı İran’a birçok alanda destek sağlıyor. İki ülke ortak askeri tatbikatlar da yapıyor.

İran – Çin arasındaki bu yakın ilişkiye rağmen Pekin yönetimi ABD’nin Süleymani suikastı sonrasında alışılmış diplomasi dilini değiştirmedi. Uluslararası krizlerde tonuna dikkat eden Çin, Süleymani’nin öldürmesine de ölçülü yaklaştı. Çin Dışişleri Bakanlığı “İlgili tüm tarafları özellikle ABD’yi soğukkanlılığı sürdürmeye ve gerilimi tırmandırmaktan kaçınmaya çağırıyoruz” dedi.

ÇİN, TİCARET ANLAŞMASINI BOZMAYACAK 

ABD merkezli CNBC kanalına konuşan Çin uzmanları ise, Pekin yönetiminin Süleymani’nin öldürülmesinin ardından Washington ile vardığı ticaret anlaşmasını bozmayacağını söylüyor. Çin’in ABD ile ticaretinin 600 milyar doları geçtiğine dikkat çekiliyor. Yani, Çin ile ABD arasındaki ticaret, Çin ile İran arasındaki ticaretten çok daha yüksek oranda.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir