ABD’li elçi, göstericilerin lideri ile görüntülendi

Çin ile ABD’yi karşı karşıya getiren Hong Kong krizi büyüyor. 9 haftadır devam eden gösterilerin liderlerinin ABD’li elçi yaptıkları görüşmeden fotoğraf basına sızınca Pekin ile Washington arasında ton sertleşti


Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde 9 haftadır gösteriler sürüyor. İlk başta suçluların Çin’e iadesini protesto eden kalabalık, yasa tasarısının süresiz şekilde askıya alınmasına rağmen belirli gerekçelerle sokağa çıkmaya devam ediyor. Şimdiye kadar 400’den fazla göstericinin gözaltına alındığı protestolar bir yandan da Çin ile ABD’yi sık sık karşı karşıya getiriyor.

KARA EL GÖNDERMESİ

Pekin hükümeti Hong Kong’daki Çin karşıtı gösterilerin arkasında ABD’nin olduğunu dile getiriyor. Bu nedenle birçok kez “ABD, kara elini Hong Kong’dan çeksin” açıklaması yapan Çin yönetimi ‘kara el’ ifadesiyle bir yandan da göstericilerin sürekli giydikleri siyah tişörtlere atıf yapıyordu. Buna karşılık ABD yönetimi Hong Kong’daki göstericilerle hiçbir alakalarının olmadığını dile getiriyor ve Çin’in açıklamalarının ‘saçma’ olduğunu dile getiriyordu.

LÜKS OTELDE TOPLANTI

Ortaya çıkan bir fotoğraf ise Çin ile ABD arasındaki söz düellosunun tonunu daha da sertleştirdi. Hong Kong’da Komünist Parti tarafından kontrol edilen Ta Kung Pao gazetesinde yayınlanan fotoğrafta ABD’li elçi Julie Eadeh’in eylemcilerin lideri olan Joshua Wong ve diğer göstericilerle görüştüğü görüldü. Lüks bir otelde çekildiği belirtilen görüntüleri protestocular yalanlamadı. ABD Dışişleri Bakanlığı ise toplantıyı doğruladı. Açıklamada ABD’li elçilerin görev yaptıkları ülkelerde hükümet yetkililerin yanı sıra muhalefet ile de sık sık görüştüğü kaydedildi.

‘HAYDUT REJİM’

Pekin yanlısı Ta Kung Pao gazetesi, söz konusu fotoğrafın ‘bir vatansever’ tarafından çekilip kendilerine iletildiğini kaydetti. Haberde ayrıca ABD’li elçi Eadeh’in özel hayatı hakkında da kaç çocuğu olduğu ve eşinin de diplomat olduğu gibi bilgiler de verildi. Elçinin özel hayatı hakkında bilgi verilmesinin üzerine ABD, Çin hükümeti hakkında ‘haydut rejim’ benzetmesini yaptı.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir