ABD’den Çin ve Rusya’ya karşı yeni asker düzenlemesi

ABD Savunma Bakanlığı bu yıl küresel çapta asker dağılımını yeniden dengeleyecek. Pentagon bu adımı Çin ve Rusya’ya karşı atıyor


ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), bir süredir beklenen asker adımını atıyor. ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ülkesinin küresel çaptaki askerlerini bu yıl yeniden dengeleyeceğini açıkladı. Pentagon’un bu adımı Çin ve Rusya’dan gelen tehditlere karşı atacağı kaydedildi. Savunma Bakanı Esper, askerlerin bu yıl içinde tam olarak ne zaman yeniden nerelere konuşlanacağı konusunda ise detay vermedi.

IRAK – SURİYE – AFGANİSTAN

ABD basını da Pentagon’un son 20 yıl içinde Irak – Suriye – Afganistan gibi ülkelere yoğunlaştığı dönemde Çin’in ise askeri etkinliğini artırdığına dikkat çekiyor. ABD’nin bu bölgelerin dışında Afrika’dan da askerini azaltması bekleniyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin, Libya’da yeni bir başlangıç bekliyor

Dünyanın gözü son günlerde Libya’da. Önce Moskova’da Türkiye – Rusya inisiyatifinde gerçekleştirilen ateşkes görüşmelerinin ardından müzakereler Berlin’de devam etti. Çin de süreci yakından takip ediyor. Berlin’de Çin’i temsil eden Devlet Başkanı Xi Jinping’in özel temsilcisi Yang Jiechi, ülkesinin görüşlerini aktardı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir