ABD, Rusya ile nükleer anlaşmayı Çin’e karşı koymak için bitirdi

ABD, Rusya’nın taraf olduğu INF Anlaşması’ndan resmen çekildi. Washington’ın bu adımının arkasında ise Çin’in Asya’da giderek artan askeri varlığına karşılık verme hedefi var


Uluslararası ilişkilerin yeni bir Soğuk Savaş’a hazırlandığı çok sık dile getiriliyor. Yeni Soğuk Savaş’ta ABD’nin karşısında ise Rusya’nın yerine Çin’in olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Neredeyse her gün yaşanan siyasi gelişmeler de bu görüş açısını doğrular nitelikte oluyor. ABD’nin bugün 1987 yılında Sovyetler Birliği ile imzaladığı Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması olan INF’den çekildiği açıklandı. Söz konusu anlaşmaya Sovyetler’in ardından Rusya da taraf olmuştu. Anlaşma 500 ile 5,500 kilometre menzilli nükleer füzeleri yasaklamıştı.

ASYA’DAKİ ÇEKİŞMELER

ABD’nin INF’den resmen çekilmesinin arkasında ise Çin’e karşı koyma adımı var. Hedefte ise Asya’da yaşanan sıcak gelişmeler ve Çin’in bölgede hızla artan askeri gücü var. ABD Savunma Bakanlığı’na göre Çin son yıllarda mühimmatlarını orta menzilli füzeler ve karadan fırlatılabilen nükleer füzeler üzerine kuruyor. Ancak ABD, INF Anlaşması’ndan dolayı buna cevap veremiyordu. Konu hakkında ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) “Çin’in orta menzilli füzelerine cevap verecek kapasitemiz olmalı” açıklaması yapılmıştı.

SONHABARDA TESTLER BAŞLIYOR

ABD basınında yer alan haberlere göre Pentagon bu yaz sonundan itibaren orta menzilli füzeleri test etmeye yeniden başlayacak. Çin uzun süredir ABD ve Rusya ile herhangi bir nükleer anlaşmaya yanaşmıyordu. Pekin hükümetinin gerekçesi bu iki ülkenin de halihazırda Çin’e göre çok daha fazla ve ölümcül nükleer başlığa sahip olması.  ABD nükleer silah gücünde Çin’in çok ilerisinde. ABD’nin elinde her an fırlatılmaya hazır 2 bin 468 savaş başlığı bulunurken, Çin’in ise 176 başlığı var.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir