“ABD, Ortadoğu’yu Çin’e teslim ediyor”

ABD’nin İranlı Komutan Kasım Süleymani’ye yönelik suikastının ardından Çin’in Ortadoğu’daki varlığı masaya yatırılmaya devam ediyor. ABD basınına göre Washington, bölgeyi Pekin’e teslim ediyor 


“ABD, Ortadoğu’yu Çin’e teslim ediyor…” Bu yorum, ABD basınında son günlerde sıkça dile getirilmeye başlandı. Washington yönetiminin İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye yönelik suikastının ardından ABD basınında Çin’in Ortadoğu’daki varlığı mercek altına alınıyor. Haberlerde ABD’nin Süleymani’yi öldürmesinin ardından Ortadoğu’daki Çin etkisi tartışılıyor. CNN International ve Daily Beast sitelerindeki haberlerde ABD’nin stratejik hata yaptığı ve Ortadoğu’da Çin’e büyük fırsatlar sunduğu tezi savunuldu.

ÇİN DİPLOMASİSİ BU KEZ ŞAŞIRTTI 

ABD basınındaki haberlerde ayrıca Çin yönetiminin Süleymani’nin öldürülmesinden sonra yürüttüğü diplomasi çabalarına da dikkat çekiliyor. Pekin yönetimi, Süleymani’nin öldürülmesiyle daha önce hiç görülmemiş şekilde aktif bir diplomasi yürüttü. Çin Dışişleri Bakanı, İran, Rus ve Fransız mevkidaşları ile telefonla görüştü. ️Çin’in önemli isimlerinden Yang Jiechi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşürken, Çin’in Bağdat Büyükelçisi de Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ile görüştü. Irak’ın ABD askerlerine ülkeden çıkma çağrısı yaptığına atıf yapılan haberlerde Irak Abdülmehdi’nin ise Çin ile ilişkilerinden övgüyle bahsettiği hatırlatıldı.

ÇİN’İN MOTTASI: DÜŞÜK PROFİL VE ZAMANINI BEKLE

CNN International’deki haberde ayrıca “Orta Asya’nın dağ eteklerindeki Bişkek kenti genellikle uluslararası siyasetin belirlendiği yer olarak görülmez, ama Kırgızistan’ın  başkentinde geçen Temmuz ayında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılımıyla Şangay İşbirliği Örgütü toplantısında önemli kararlar alındı. Üç ülke geçen ay Hürmüz Boğazı’nda ortak bir askeri tatbikat da yaptı. Çin’in stratejisi ABD’den farklı: düşük profil ve uygun zamanı beklemek” denildi.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir