ABD İçişleri Bakanlığı Çinli drone ordusunu yere indirdi

Amerika Birleşik Devletleri İçişleri Bakanlığı drone filosunu yere indirdi. Çünkü filonun neredeyse tamamı ticaret ve teknoloji savaşında olunan Çin’den alınmış. 810 Çinli drone’akarşılık 24 ABD yapımı drone var


Dünyayı çalkalayan ticaret savaşı ABD-Çin arasında teknoloji savaşına da döndü. Dün ilginç bir gelişme yaşandı ve ABD İçişleri Bakanlığı drone filosunu Çin’den aldığı için kullanımına son vereceklerini açıkladı. İçişleri Bakanlığı sözcüsü Nick Goodwin, bu karar için bir neden sunmadı, ancak ABD Çin teknoloji ürünleri ile ilgili güvenlik konusunda giderek daha fazla endişe duyan bir psikolojiye büründü.

810 ÇİNLİ DRONE VAR

İçişleri Bakanlığı’nın neredeyse tamamı Çinli şirketler tarafından inşa edilen 810 drone’u var. Yalnızca 24’ünün ABD yapımı olduğu ve hatta onların da içinde Çin elektronik parçalarına sahip olduğu belirtiliyor. Mayıs ayında Çin yapımı uçakların güvenlik riski oluşturabileceği konusunda bir uyarı yapılmıştı. Çinli DJI şirketi dünyanın ticari drone satışlarının yaklaşık yüzde 70’ini yapıyor. Bir DJI sözcüsü “Çok büyük hayal kırıklığına uğradık” dedi. Pentagon ise ordunun 2017’den beri güvenlik nedeniyle DJI uçağı kullanmalarını yasakladı.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir