ABD, Çin’e rağmen Tayvan’a F-16 satıyor

Trump yönetimi Bush ve Obama döneminde Çin’i tedirgin etmemek için onaylanmayan bir askeri anlaşmayı hayata geçirmeye hazırlanıyor


Uluslararası ilişkilerde artık Çin ve ABD rekabetini çok daha fazla duyacağız. İki süper güç son olarak ticaret savaşındaki anlaşmazlıkları gidermek için bir anlaşmaya vardı. Ancak Pekin yönetimi ile Washington arasındaki tek kriz bu değil. İki ülke kutuplardan Afrika’ya ya da uzaydan okyanuslara kadar birçok alanda sıkı bir rekabet içinde. Önümüzdeki günlerde ise Çin ile ABD siyaseti en çok Tayvan meselesiyle karşı karşıya gelecek.

60 TANE JET GİDECEK

ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin, Çin lideri Xi Jinping yönetiminden gelen uyarılara ve itirazlara rağmen Tayvan’a F-16 jetlerini satmaya hazırlandığı ortaya çıktı. ABD basınında yer alan haberlere göre ABD, Tayvan’a 60 adet F-16 jeti satacak.

‘KIRMIZI ÇİZGİ’ UYARISI

ABD merkezli Foreing Policy dergisinin haberine göre Tayvan yönetiminin elinde halihazırda 140 adet Block 20 tipi eski F-16 var. Tayvan’ın filosuna yeni nesil F-16’ları da eklemek istediği belirtilen haberde bu gelişmenin Çin ile ABD arasında yeni bir krize daha neden olacağının altı çizildi. Pekin yönetimi Tayvan’a savaş uçağı satılmasının ‘kırmızı çizgileri’ olduğunu belirtmişti. Çin Halk Cumhuriyeti, ‘Tek Çin’ politikası çerçevesinde Tayvan’ı anakaranın parçası olarak görüyor. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, geçtiğimiz aylarda Tayvan ile birleşme için güç kullanma ihtimalini devre dışı bırakmayacaklarını açıklamıştı.

TANKLAR DA GÜNDEMDE

Öte yandan yine ABD basınındaki haberlere göre Trump yönetimi, Tayvan’a sadece F-16 satmayı planlamıyor. Anlaşma kapsamında ayrıca 2 milyar dolarlık tanklar ve tanksavar füzeler gibi başka teçhizatların da olacağı kaydedildi. Söz konusu anlaşma gerçekleştiği takdirde bu ABD’nin son yıllarda Tayvan’a yaptığı en büyük askeri satış olacak.

 BUSH – OBAMA REDDETMİŞTİ

Foreign Policy’deki haberde dikkat çekilen bir diğer ayrıntı ise Tayvan yönetiminin daha önce de yaptığı benzeri bir satın alma talebinin eski ABD Başkanları Geoerge W. Bush ile Barack Obama tarafından reddedilmesi oldu.  Bush ve Obama yönetimleri satışları Çin’i tedirgin etmemek için onaylamamıştı.  Ancak Trump yönetiminin Çin’in Tayvan’a olası bir saldırısının gerçekleşme ihtimalini göz önünde bulundurarak böyle bir karara vardığı ileri sürüldü.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir