ABD-Çin müzakereleri yeniden başladı

Gerilimin zirve yaptığı ABD-Çin arasındaki ilişkiler dün bir telefon görüşmesi ile yeniden müzakereye döndü. İki ülke bakanlıklar düzeyinde telefon görüşmesi ile ticaret müzakerelerinin ilk fazı hakkında görüştü


ABD ile Çin arasında yaşanan gerilimin karşılıklı olarak yaptırım savaşına dönmesinin ardından dün bir telefon görüşmesi ile müzakereler yeniden başladı. Her iki hükümetin üst düzey yöneticileri dün bir telefon görüşmesi yaparak ticaret müzakerelerindeki ilk fazın hayata geçmesini görüştü. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin görüşmeye katıldı.

FİKRİ MÜLKİYET HAKLARI VURGUSU

ABD açıklamasında fikri mülkiyet haklarının korunması gibi ayrıntılar yer alırken, Çin’in açıklamasında daha geniş ifadeler yer aldı. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerilimler, ticarete odaklanarak başlayıp teknoloji ve finansa taşarak son iki yılda iyice tırmandı. 15 Ağustos’ta yapılan anlaşmanın planlanan altı aylık gözden geçirmesinin belirsiz bir tarihe ertelenmesinin ardından yapılan görüşme hakkında ABD tarafı şu değerlendirmeyi yaptı: “Taraflar, Çin’in, fikri mülkiyet hakları için daha fazla koruma sağlayacak. Finansal hizmetler ve tarım alanlarındaki Amerikan şirketlerinin önündeki engelleri kaldıracak ve zorunlu teknoloji transferini ortadan kaldıracak.”

ÇİN: YAPICI BİR DİYALOG

Beijing’in açıklaması ise çok ayrıntı içermedi. Ticaret Bakanlığı  tarafından yayımlanan açıklamada “İki taraf, makroekonomik politikaların ikili koordinasyonunun güçlendirilmesi ve Çin-ABD birinci aşama ekonomik ve ticaret anlaşmasının uygulanması gibi konularda yapıcı bir diyalog yürüttü” ifadeleri yer buldu. Çin medyasında yer alan haberlerde, “İki taraf, ticaret anlaşmasının uygulanmasını ilerletmeye devam etmek için uygun koşul ve atmosfer yaratma konusunda anlaştı” dendi.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

İpler gerildikçe Çin’in askeri hareketliliği artıyor

Çin’in güneyinde sular durulmuyor. Tayvan’a yönelik ABD adımlarına karşı Çin bölgede askeri varlığını iyiden iyiye artırdı. Uzmanlar Çin’in ABD’ye bağlı Guam adası yakınlarında gerçek mühimmatlı askeri tatbikat yapabileceğini söylüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir