8 bin tonluk gemi ile gözdağı

Çin’in en çok sorun yaşadığı bölgelerin başında Güney Çin Denizi geliyor. Bölge ülkeleri ve ABD, Pekin yönetimini adaları ele geçirmekle suçlarken, Çin etkinliğini her geçen gün artıyor


Çin yönetimi birçok farklı bölge üzerinden hem komşuları hem de ABD ile sorunlar yaşıyor. Bu bölgelerinde başında ise Güney Çin Denizi geliyor. Tartışmaların merkezinde adalar var. Birçok ülke Güney Çin Denizi’ndeki adalar üzerinde hak iddia ediyor. Pekin ile Washington yönetimi de bu bölgede yaşananlar nedeniyle sık sık karşı karşıya geliyor.

ACİL DURUMLAR İÇİN KULLANILACAK

Politikalarından taviz vermeyen Çin yönetimi attığı son adımla yine hem bölge ülkelerine hem de Batı’ya adeta gözdağı verdi. Çin Devlet Gemi Üretimi Şirketi’ne bağlı olan Guangzhou Shipyard Şirketi tarafından suya indirilen dev bir gemi bölgeye gönderildi. 128 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde ve tam 8 bin ton ağırlığında olan ikmal gemisinin Çin’in Tayvan ve Vietnam ile egemenlik sorunu yaşadığı adalarda görev alacağı kaydedildi. San Sha 2 Hao isimli geminin acil durum donanma kurtarma askerlerini, tıbbi yardımları taşıyacağı ve bölgedeki bilimsel araştırmalar için kullanılacağı kaydedildi.

 

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir