70’inci yıldönümüne görkemli tören

Çin Halk Cumhuriyeti, 1 Ekim’de gerçekleştirilecek kuruluşunun 70’inci yıldönümünü görkemli törenlerle kutlayacak


İlk defa 1949 yılında gerçekleştirilen ve o günden bu zamana her yıl 1 Ekim’de kutlanan Çin Halk Cumhuriyeti kuruluş yıldönümü, bu yıl da ülkenin dört bir yanından katılımcılarla birlikte görkemli bir törenle kutlanacak. Bu yıl 70.’si kutlanacak olan törende her 10 yılda bir yapılan büyük ölçekli bir askeri geçit töreni gerçekleştirilecek. Törenin ana merkezi ise her sene olduğu gibi Tiananmen Meydanı olacak. Adını 1989 yılındaki siyasi olaylarla duyuran ve yaklaşık 1 milyon kapasiteli meydanda, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping önemli mesajlar vereceği bir konuşma yapacak. Aynı akşam Çin Komünist Partisi ve hükümet liderleriyle çeşitli çevrelerden temsilciler, yine Tiananmen Meydanı’nda düzenlenecek havai fişek gösterisini izleyecek. Bunun yanı sıra törende bayrak törenleri, dans ve şarkı gösterileri, resim ve hat sergileri gibi diğer etkinlikler de düzenlenecek.

ALTIN HAFTA

Bu yıl kutlamaların Salı gününe denk gelmesi ise Çinli halkı bir hayli sevindirdi. Kutlamalar sebebiyle ülkede 3 gün resmi tatil yapılırken, hafta sonunun da birleşmesiyle birlikte 1-7 Ekim tarihleri çok sayıda Çinli vatandaşın ülke çapında seyahat ettiği “Altın Hafta” olarak adlandırılıyor. Çin hükümeti halka sunduğu bu tatille, ülkenin kentsel ve kırsal alanlarının gezilmesine, kuruluş ile ilgili tarihi bilgilerin araştırılmasına, vatandaşların hayallerini gerçekleştirme çabalarına ve tematik kitap okumalarına olanak sağlıyor.

1 MİLYONDAN FAZLA LED IŞIK

Geçtiğimi yıl düzenlenen 69. kuruluş yıldönümü, başta Pekin olmak üzere ülkenin birçok kentinde ışık gösterileriyle kutlanmıştı. Gösteriler “Seni Seviyorum Çin” sloganıyla düzenlenirken, Çin seddinde ve ülkenin birçok ünlü binasında gerçekleştirilen ışık gösterileri izleyenleri büyüledi. Sadece Shenzen kentinde 43 binaya 1 milyondan fazla led ışık takıldı. Pekin’de ise 11 farklı adreste kutlama yapılırken, birçok şehirde devasa çiçek bahçeleri oluşturuldu. Bunun yanı sıra kutlamalar 31 Aralık’a kadar her gece devam etti.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Ticaret savaşı ateşkesi bugün resmen başlıyor

ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasının ilk bölümü bugün itibarıyla başlıyor. Çin’in ABD’den günde 400 bin varil ham petrol alması bekleniyor. 2021’e kadar da toplamda 52.4 milyar dolarlık alım yapılacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir