Şimdi de Tayvan krizi

Çin ve ABD arasındaki krizlere bir de Tayvan eklendi. ABD adaya on yıllar sonra ilk kez üst düzeyde bir resmi gezi düzenliyor. ABD Sağlık Bakanı Azar’ın gezisi Çin tarafından sert dille eleştirildi


ABD ile Çin arasında krizler çözülmek yerine her yeni gün bir yenisi daha ekleniyor. Bu kez de iki ülke arasında Tayvan konusunda bir kriz çıktı. ABD on yıllarca aradan sonra ilk kez Tayvan’a üst düzey bir ziyarette bulunacak. ABD Sağlık Bakanı Alex Azar, Beijing’i öfkelendiren üst düzey bir yolculukla Tayvan’da bir heyete liderlik edecek.

1979’DAN BERİ İLK BAKAN

Kısa süre içinde yapılması planlanan seyahat, Washington’un Çin ile diplomatik ilişkiler kurmak için Tayvan ile resmi bağlarını kopardığı 1979’dan bu yana herhangi bir ABD Kabinesi yetkilisinin ilk ziyareti olacak. Resmi gezinin görünen amacı ise ABD-Tayvan ortaklığını ve adanın tıbbi ekipmanların güvenilir bir küresel tedarikçisi olarak kalması konusunda görüşmeler yapmak.Tayvan Dışişleri Bakanlığı, ziyaretin “Tayvan ile ABD arasında sağlam bir karşılıklı güven ve pürüzsüz iletişimin kanıtı” olacağını söyledi.

ÇİN’DEN SERT CEVAP GELDİ

Çin’de resmi ziyaret haberleri ardından yaptığı açıklamada, ABD’li üst düzey bir kabine üyesinin Tayvan’ı ziyaret etmesinin bölgedeki barış ve istikrarı tehlikeye attığını ve iki güç arasındaki ilişkilerin tarihi en düşük seviyelerde olduğunu vurguladı. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin “Çin, ABD ve Tayvan arasındaki resmi alışverişlere sert bir şekilde karşı çıkıyor. ABD’yi, Çin-ABD ilişkilerini ciddi şekilde tehlikeye atmanın yanı sıra Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarı önlemek için tek Çin prensibine uymaya çağırıyoruz” dedi.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir