10 Avrupalı firmadan 7’si ticaret savaşından etkilenmemiş

AB Ticaret Odası’nın Çin’de iş yapan Avrupalı firmalar üzerinde yaptığı bir ankete göre firmaların yüzde 64’ü ticaret savaşından etkilenmediğini söyledi. Etkilenen firmaların oranı ise sadece yüzde 10


Dünyanın ilk iki büyük ekonomisi arasında iki yıldır devam eden ticaret savaşlarında arada kalanlardan olan Avrupalı firmalar bu savaştan çok da etkilenmemiş. Avrupa Birliği (AB) Ticaret Odası’nın yaptığı bir çalışmaya göre Çin’deki Avrupalı ​​şirketlerinin Pekin ve Washington arasındaki tarife savaşından etkilerini en aza indirgemiş. Ancak bazıları hala firmaların yerini değiştirmeyi düşünüyor.

YÜZDE 64 ‘ETKİLENMEDİM’ DEDİ

Avrupa merkezli Çin Ticaret Odası Başkanı Joerg Wuttke, Çin’deki Avrupalı ​​şirketlerin ticaret savaşı etkilerini nispeten kısa bir süre içinde etkili bir şekilde yok ettiklerini açıkladı. Çoğu şirketin, tedarik zincirlerini ve küresel şirket ağlarını kaldırarak etkili adımlar attığı belirtildi.

Ticaret Odası’nın yaptığı ankete göre, katılanların yüzde 64’ü ticaret savaşının bir sonucu olarak işlerinde ‘herhangi bir değişiklik’ görmediklerini söyledi. Yüzde 10’u da ticaret savaşından etkilendiklerini söyledi. Ancak pek çok Avrupalı ​​şirket bu savaşın “uzun ömürlü’ olmasını bekledikleri ve yüzde 10’unun tedarikçilerini değiştirdiği de ortaya çıktı.

YÜZDE 15 YATIRIMLARI ERTELEDİ

Ankete katılanların yüzde 8’lik bir bölümü de zaten işlerinin bir bölümünü Çin’den çıkarmış ya da güneydoğu Asya’daki başka bir yere taşımayı planlayan firmalardan oluştu. Firmaların yüzde 15’i ise ticaret savaşı nedeniyle yatırım veya genişleme kararlarını erteledi. Bu rakam, ocak ayında yapılan önceki ankete göre yüzde 6 artmış görünüyor. Çin’deki 174 şirketi kapsayan anket eylül ayında tamamlandı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir