PepsiCo (PEP) 2023 4. Çeyrek Kazançları

Refinitiv tarafından analistlerle yapılan bir ankete dayanarak şirketin Wall Street'in beklentileriyle karşılaştırıldığında bildirdiği bilgiler şöyle:

  • Hisse başına kazanç: 1,78 dolar düzeltilmiş ve 1,72 dolar bekleniyor
  • Gelir: 27,85 milyar dolar, beklenen 28,4 milyar dolar

Pepsi, bir yıl önceki 518 milyon dolar veya hisse başına 37 sente kıyasla dördüncü çeyrekte 1,3 milyar dolar veya hisse başına 94 sent net gelir bildirdi.

Yiyecek ve içecek şirketi, kalemler hariç, hisse başına 1,78 dolar kazandı.

Net satış %0,5 düşüşle 27,85 milyar dolara geriledi. Döviz kurları net satışları %1,5 oranında düşürdü.

Pepsi'nin satın almalar ve elden çıkarmalar hariç organik geliri, yüksek fiyatların da yardımıyla çeyrekte %4,5 arttı. Ancak aynı şişirilmiş fiyatlar şirketin yiyecek ve içecek talebine zarar verdi. PepsiCo'nun fiyat ve döviz ayarlamalarını hariç tutan hacmi, çeyrekte yeniden düştü.

PepsiCo yöneticileri, şirketin konferans görüşmesi öncesinde yaptıkları açıklamalarda, yüksek borçlanma maliyetlerinin ve azalan kişisel tasarrufların, özellikle Kuzey Amerika'da tüketici bütçelerini daralttığını söyledi. Ayrıca tüketicilerin kolaylık ve daha düşük fiyat noktaları nedeniyle giderek daha küçük paket boyutlarını tercih ettiklerini de bildirdiler.

PepsiCo'nun Kuzey Amerika Quaker Foods bölümünün hacmi %8 azaldı. Granola bar ve tahılların gönüllü olarak geri çağrılması, genel kategorideki büyümenin zayıflamasıyla çeyrekte satışlara zarar verdi.

Cheetos ve Doritos gibi markaları içeren Frito-Lay Kuzey Amerika satış hacminde %2'lik bir düşüş bildirdi.

Pepsi'nin Kuzey Amerika içecek biriminin hacmi çeyrekte %6 düştü.

Pepsi, 2024'te organik gelir artışının en az %4, çekirdek sabit döviz kazancının ise en az %8 oranında artmasını bekliyor. Şirket daha önce organik gelir büyümesinin %4 ile %6 arasında olacağını tahmin ediyordu ve hisse başına çekirdek sabit döviz kazancının yüksek tek haneli rakamlarda artacağını tahmin ediyordu.

READ  Hücresel kesintiler DMV müşterilerini ve kullanıcıların acil durum aramalarını nasıl yapabileceğini etkiler

Pepsi yöneticileri hazırladıkları açıklamalarda, “Tüketiciler bütçelerine dikkat etmeye ve satın alma konusunda istekli olmaya devam edecekler” dedi.

Pepsi, Kuzey Amerika'daki quark yulaf işinin bölünmesi ve uluslararası anlaşmazlıkların bazı bölgelerdeki satışlara zarar vermesi nedeniyle yılın ilk yarısının zayıf geçeceğini tahmin ediyor. Yöneticiler tüm yıl boyunca uluslararası organik gelir artışının Kuzey Amerika'nın zirvesine ulaşmasını bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir