Özel Axiom Mission 3 uzay istasyonuna doğru yola çıktı

Birkaç on yıl önce, özel kişilerin Uluslararası Uzay İstasyonuna seyahat etme fikri, zamanda yolculuk yapan bir polis kulübesi kadar bilim kurguydu. Ancak yine de 2024'teyiz ve dört özel astronottan oluşan bir ekip ISS'de. Ekip, çeşitli denemeler, ticari faaliyetler ve sosyal yardım faaliyetleri yürütmek için yaklaşık iki hafta harcayacak.

Axiom Space, 2016 yılında Michael Saffredini ve Kam Gaffarian tarafından kuruldu. Amaçları, başta ISS olmak üzere uzaya özel geziler düzenlemek ama aynı zamanda gelecekteki NASA misyonları için uzay kıyafetleri de geliştiriyorlar. Bu hedefleri gerçekleştirirken Axiom Space ekibinin harika bir hayali var ve biz de onu gerçekleştirme misyonundayız. [space] Mümkün olduğu kadar çok kişiye.

18 Ocak'ta dört özel astronot, Falcon 9 SpaceX roketiyle hareket ettirilen Dragon uzay aracıyla ISS'ye fırlatıldı. Özel görev, Axiom Space'in üçüncü görevi olup, ilk görev Nisan 2022'de, ikincisi ise Mayıs 2023'te gerçekleştirilecek. Görevin mürettebatı Komutan Michael Lopez-Alegria, Pilot Walter Villadei ve Görev Uzmanları Marcus Wand ve Alber'den oluşuyor. Kesaravsi.

Bir örnek, SpaceX'in Crew Dragon kapsülünün Uluslararası Uzay İstasyonuna yaklaştığını gösteriyor. (Kredi: SpaceX)

20 Ocak Cumartesi günü, Dragon modülü Harmony modülüne otonom olarak kenetlendiğinde mürettebat ISS'ye ulaştı. Kapak açıldığında, NASA astronotları Jasmine Mokbeli ve Laurel O'Hara, ESA astronotu Andreas Mogensen, JAXA astronotu Furukawa Satoshi ve astronotlar Konstantin Borisov, Oleg Konkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonkonson.com, Expedition 70 mürettebatı tarafından karşılanacak.

AX-3'ün (görevin adı) hava koşulları izin verdiği sürece ayın 3'ü Cumartesi günü ISS'den kalkması planlanıyor. Florida kıyılarına ıslak bir şekilde varıp Dünya'ya dönmeden önce gemide iki hafta geçirmiş olmalılar.

Axiom Space ve NASA ile olan ortaklığı, alçak Dünya yörüngesini daha fazla insana açarak harika şeyler yapıyor. 1950'ler ve 1960'lar, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'nın, uzaya ilk insanı aya göndermek için mücadele ettiği bir uzay yarışına tanık oldu. Artık uzay yolculuğu ve keşiflerin manzarası değişti. NASA gibi büyük uzay ajansları ile Axiom gibi özel şirketler arasındaki ortaklıklar, hepimiz için uzayın kilidini sonsuza kadar açacak olan gelişen bir ticari uzay ekonomisine yön veriyor.

READ  Gaz, arabadan kaçma ve RİA ağrısı: sağlıklı yaşamda bir hafta

Kaynak: NASA Ortakları Özel Mürettebatı Uzay İstasyonuna Ağırlayacak

Bağlantı:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir