OSIRIS-REx, geri kalan asteroit Bennu'nun bir örneğini ortaya çıkardı ve onu süper yüksek çözünürlüklü ayrıntılarla fotoğrafladı

Nihayet kutudaki son iki bağlantı elemanını çıkardıktan ve OSIRIS-REx tarafından Utah çölüne düşürüldükten yaklaşık 4 ay sonra, NASA'daki küratörlük ekibi nihayet asteroit Bennu'nun kalan örneğini ortaya çıkardı.

Son iki bağlantı elemanı 10 Ocak'ta çıkarıldı ve bu, ekibin Dokun ve Git Numune Alma Mekanizması (TAGSAM) kafasını açmak ve son olarak kalan numuneye erişim sağlamak için son adımları tamamlamasına olanak tanıdı. Ekip, kapağı çıkarmadan önce 70,3 gram (2,48 ons) asteroit malzemesi toplamıştı.

Astro Materials'ın Gelişmiş Görüntüleme ve Görselleştirme Grubunun Yaratıcı Lideri Erica Blumenfeld ve Proje Lideri Joe Ebersold, yukarıdaki fotoğrafı daha ayrıntılı, üst düzey bir görüntü sağlamak için manuel yüksek çözünürlüklü hassas fotoğrafçılık ve yarı otomatik odak istifleme işlemini kullanarak çekti. numunenin alttan görünümü. .

Küratörlük ekibi için bir sonraki adım, kutunun etrafındaki metal bileziği çıkarmak ve numuneyi TAGSAM kafasından numune tepsilerine aktarmak için kullanılan bir torpido gözü yapmaktı. Plakalar daha sonra paketlenip NASA'nın Johnson Uzay Merkezi'nde saklanmadan önce fotoğraflanıp tartılıyor.

Bu noktaya gelmek için uzun bir yol kat edildi. OSIRIS-REx, Bennu örneğini içeren kapsülü Eylül 2023'te başarıyla düşürdü, ancak kapsülün içine girmeye çalışmak beklenenden daha zorlu oldu. İki bağlantı elemanı çıkarılamadığı için ekibin yeni bir oyun planı bulması gerekiyordu. Nihayet bu yıl 10 Ocak'ta sorun çözüldü.

“Mühendislerimiz ve bilim adamlarımız, yalnızca daha önce erişebildiğimiz 70 gramdan fazla malzemeyi işlemek için değil, aynı zamanda bu engeli aşmamıza olanak tanıyan yeni araçlar tasarlamak, inşa etmek ve test etmek için aylarca perde arkasında yorulmadan çalıştılar” dedi. Stansbury, NASA'nın Johnson Uzay Merkezi ARES (Astronomik Nesneler Araştırma ve Keşif Bilimleri) Bölüm Şefi Elaine, şöyle konuştu: Rapor.

“Bu ekibin yenilikçiliği ve özverisi dikkate değer. Hepimiz OSIRIS-REx'in sakladığı hazinenin geri kalanını görmekten heyecan duyuyoruz.

READ  Nick Saban neden emekli oldu? Koç Alabama'dan ayrılma kararını açıklıyor

Modelin bir kısmı halihazırda halka açık olmasına rağmen, modelin asteroit Bennu hakkında bize anlattıklarının tüm ayrıntılarını öğrenmemiz biraz zaman alacak. Önümüzdeki haftalar ekibe, halihazırda hedef olan 60 gramı (2,12 ons) aşan numunenin nihai kütlesini değerlendirme fırsatı verecek. Tüm Bennu modellerinin bir listesinin bu yılın sonlarında yayınlanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir