Ocak 2023 Fed Faiz Kararı:

Ancak enflasyonun hâlâ merkez bankasının hedefinin üzerinde olması nedeniyle faiz indirimine yönelik bir planın bulunmadığını da sözlerine ekledi. Rapor aynı zamanda yürüyüş olup olmadığına dair sınırlı bir rehberlik sunarak yalnızca politikayı “ayarlamaya” yönelik faktörleri özetledi.

Açıklamada, “Komite, enflasyonun istikrarlı bir şekilde yüzde 2'ye doğru ilerleyeceğine dair daha fazla güven oluşana kadar hedef aralığını düşürmenin uygun olacağını beklemiyor” ifadesine yer verildi.

Rapor, politika yapıcıların politikayı değerlendirirken göz önünde bulundurması gereken faktörleri özetlese de, daha yüksek artışları açıkça göz ardı etmiyor. Önemli bir değişiklik para politikasının gecikmeli etkilerinin ortadan kaldırılmasıdır. Yetkililer çoğunlukla düzeltmenin yürürlüğe girmesinin en az 12 ila 18 ay süreceğine inanıyor.

Açıklamada, “Komite, federal fon oranı hedef aralığındaki herhangi bir değişikliği değerlendirirken gelen verileri, gelişen görünümü ve risk dengesini dikkatle değerlendirecek” ifadesine yer verildi. Bu dil, “para politikasının genel olarak sıkılaştırılması, ekonomik aktiviteyi ve enflasyonu etkileyen aksaklıklar, ekonomik ve finansal gelişmeler” de dahil olmak üzere bir dizi faktörü değiştirdi.

Bu değişiklikler, Fed'in ekonomik büyüme dirençli iken enflasyon veri noktalarının daha düşük olduğu bir trend çizmeye çalıştığı değişimin bir parçası.

Raporda ekonomik büyümenin “sağlam” olduğu ve enflasyonda iyileşme olduğu belirtildi.
FOMC mesajında ​​”Komitenin istihdam ve enflasyon hedeflerini tutturmasına yönelik riskler daha iyi bir dengeye doğru ilerliyor” denildi. “Ekonomik görünüm belirsizliğini koruyor ve ekip enflasyon risklerine karşı oldukça dikkatli olmaya devam ediyor.”

Açıklamanın dışında bırakılan önemli bir madde, gelebilecek “herhangi bir ek politika taahhüdünün kapsamını” belirtiyordu. Bazı Fed gözlemcileri ek faiz artırımlarının olası olmadığını vurgulayacak bir dil arıyordu ancak açıklama soruyu bir şekilde açık bıraktı.

Toplantıya doğru piyasalar, Fed'in Mart ayında gecelik borçlanma faiz oranını düşürmeye başlamasını bekliyordu; Mayıs ayı da olası bir başlangıç ​​noktasıydı.

READ  Angel Reese LSU'dan ayrılıp WNBA draftına katılacak

Ancak politika yapıcılar niyetleri konusunda temkinli davranıyor ve veriler ortaya çıktıkça çok hızlı hareket etmeye gerek olmadığı konusunda uyarıyor. Aralık ayında komite üyeleri, CME Group'a göre vadeli işlem piyasalarının fiyatladığı altı faizden daha az iddialı olan, bu yıl yüzde üç çeyrek puanlık faiz indirimi olasılığının sinyalini verdi.

Ve komite, üst üste dördüncü kez oybirliğiyle Fed'in fonlama faiz oranının yükseltilmemesi yönünde oy kullandı. Kilit faiz oranının yaklaşık 23 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25-%5,5 aralığında olması hedefleniyor.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın saat 14:30'da (ET) basın konferansını bekliyoruz. Kararın hemen ardından borsalar marjinal bir düşüş yaşadı.

Merkez bankası enflasyon dalgasına, güçlü bir işgücü piyasasına ve sağlam bir ekonomik büyümeye sahip; bu da ona para politikasını gevşetme ve büyümeyi yeniden hızlandırma ve fiyatları yeniden artırma konusunda temkinli davranma alanı veriyor. Fed'in tahvil varlıklarını çevirmesine olanak tanıyan 11 faiz artırımının yanı sıra, Fed'in bilançosunda 1,2 trilyon dolardan fazla azalma yaşandı.

Raporda bilanço akışının hızlanmaya devam edeceği belirtildi.

Pek çok iktisatçı artık merkez bankasının ekonomik büyümeyi sekteye uğratmadan enflasyonu azaltabileceği yumuşak-orta düzeyli bir anlatıyı kabul ediyor.

Çarşamba günü yayınlanan ayrı raporlar, işgücü piyasasının yumuşadığını ancak ücretlerin düştüğünü gösterdi. Maaş bordrosu işleme şirketi ADP, özel firmaların Ocak ayında yalnızca 107.000 yeni işçi eklediğini, bunun piyasa beklentilerinin altında kaldığını ancak yine de genişleyen bir işgücü piyasasına işaret ettiğini bildirdi. Ayrıca Çalışma Bakanlığı, merkez bankasının enflasyon sinyallerini yakından takip ettiği bir ölçüm olan ücretlerin dördüncü çeyrekte sadece %0,9 arttığını ve 2021'in ikinci çeyreğinden bu yana en küçük artışı bildirdi.

Daha genel anlamda, temel kişisel tüketim harcamalarıyla ölçülen enflasyon Aralık ayında %2,9 artarak Mart 2021'den bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Altı ve üç aylık bazda çekirdek PCE fiyatlarının her ikisi de Fed'in hedefinin altında veya altında seyretti.

READ  Navalny'nin ailesi yanıt istiyor: Rusya Ukrayna'da ilerledikçe canlı güncellemeler

Ayrı bir haberde merkez bankası, üst düzey yetkililer ve çalışanlara yönelik yatırım politikasında da değişiklikler yaptığını duyurdu. Değişikliklerin, “gizli FOMC bilgilerine” erişimi olanların kapsamını, bu bilgilere erişimi olan herkesi kapsayacak şekilde genişlettiğini ve bazı personelin, açıklamaların doğruluğunu doğrulamak için aracılık bildirimleri veya diğer belgeleri göndermesinin gerekebileceğini söyledi.

Değişiklikler, birkaç merkez bankası yetkilisinin özel hesaplardan işlem yapmasına ilişkin tartışmanın ardından, merkez bankasının Kovid salgınının ilk günlerinde büyük politika değişiklikleri yaptığı bir dönemde gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir