Nikki Haley, geri çekilmenin ardından İç Savaş nedeniyle köleliğin terk edilmesini savundu

Berlin, New Hampshire — Cumhuriyetçi başkan adayı Nikki Haley, İç Savaş'ın bir nedeni olarak kölelikten bahsetmeyen önceki yorumları savunmaya çalışırken Perşembe günü sosyal medyada tepki aldı.

Haley, New Hampshire'ın Nabzı radyo programında “Elbette İç Savaş kölelikle ilgiliydi” dedi. “Jack Heath ile Günaydın NH.”

“Bunu biliyoruz, bu kadar, işin kolay kısmı. Dedim ki, bu bizim için bugün ne anlama geliyor? Bugün bunun bizim için anlamı nedir, özgürlük. Bu kadar. Bu bireysel özgürlük. Bu ekonomik özgürlükle ilgili, bireysel haklarla ilgili. “dedi.

“Amerikan İç Savaşına Ne Sebep Oldu?” Çarşamba gecesi Berlin, New Hampshire'daki belediye binasında erkek bir katılımcı Haley'e sordu.

ABD'nin eski Birleşmiş Milletler büyükelçisi bu soru karşısında şaşırdı ve cevap vermeden önce durakladı.

Haley, “Kolay bir soru sorma,” diye şaka yaptı. “İç savaşın nedeninin temelde hükümetin işleyiş şekli, özgürlük ve insanların neler yapıp yapamayacağıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. İç savaşa ne sebep olduğunu düşünüyorsunuz?”

Daha sonra kendisini gazetecilere “Patrick” olarak tanıtan soru soran kişi, Haley'nin başkanlığa aday olmadığını söyleyerek hemen karşılık verdi.

Haley cevabını genişletmeye çalıştı ama kölelikten bahsetmedi.

Haley, “Bunun her zaman hükümetin rolü ve halkın haklarının ne olduğu olduğunu düşünüyorum” dedi. “Ben her zaman hükümetin amacının insanların hak ve özgürlüklerini korumak olduğunu savundum. Her şeyin tüm insanlar için geçerli olması gerektiğini düşünmüyorum. Hükümetin size hayatınızı nasıl yaşayacağınızı söylemesine ihtiyacınız yok.”

Seçmen, Haley'e cevabında neden kölelikten bahsetmediğini sorduğunda, “Kölelik hakkında ne söylememi istersiniz?” diye sordu.

Haley Perşembe günü yaptığı açıklamada, soruyu soran kişinin “kesinlikle” Demokratlar tarafından kovulmasını istediğini düşündüğünü söyledi.

Haley, “Gazetecilere adının ne olduğunu söylememesiyle aynı sebepten dolayı gitti ve adama yüksek profilli bir tweet atarak onu gösterdi” dedi. “Bu adamları içeri girdiklerinde görüyoruz ve ne yaptıklarını biliyoruz.”

READ  MWC 2024'ün en iyi teknolojisini şimdi edinin

Haley'nin konuşması belediye salonundaki izleyicilerden bir miktar alkışla karşılandı. Ancak, Çarşamba gecesi geç saatlerde tweet atan Başkan Biden da dahil olmak üzere pek çok kişi sosyal medyayı kullanarak tepki gösterdi: Eleştiri neredeyse anında gerçekleşti: “Kölelikle ilgili.”

Jaime Harrison, “Bu zor değil, köleliği kınamak Amerika Birleşik Devletleri başkanlığına aday olan herkes için esastır, ancak Nikki Haley ve MAGA GOP'un diğer üyeleri tarihi yeniden yazmaya çalışıyor” dedi. Demokratik Ulusal Komite, belediye binasının ardından CBS News'e yaptığı açıklamada şunları söyledi.

Hayley arasında bir çatışma çıkar Büyüme hızı New Hampshire'da son anketler onun eski Başkan Donald Trump'ı kazandığını gösteriyor; Cumhuriyetçi başkan adayının Granite State'te başaramadığı bir şey bu. Bu aydan daha erken, Tanındı Cumhuriyetçi New Hampshire Valisi Chris Sununu.

Haley, kampanyası boyunca Güney Carolina 2015'i kazandı Konfederasyon Bayrağının Kaldırılması Vali olarak görev yaptığı süre boyunca Devlet Meclisi gerekçesiyle. Daha sonra silindi 2015 toplu silahlı saldırı Beyazların üstünlüğünü savunan bir kişi, Charleston'daki Rahibe Emanuel AME Kilisesi'nde dokuz siyah insanı öldürdü.

Haley, konuşmasının bir parçası olarak sık sık bayrağın kaldırılmasına yol açan anların hikayesini anlatıyor.

Haley, bu ayın başlarında Iowa'nın Spirit Lake kentindeki bir belediye binasında seçmenlere, “Güney Carolinalıların yüzde 50'si Konfederasyon bayrağını geleneksel ve geleneksel olarak görüyordu ve Güney Carolinalıların diğer yüzde 50'si bunu kölelik ve nefret olarak görüyordu.” dedi.

Haley, “Benim işim her iki tarafı da yargılamak değil” dedi. “Benim işim onların kendi içlerindeki en iyiyi görmelerini ve ilerlemelerini sağlamak.”

Haley sık sık seçmenlere ülkeyi bölücü ve hassas konularda birleştirmek için “yüksek ses tonunun önemli olduğu” yönünde çağrıda bulunuyor.

Spirit Lake'te “O Konfederasyon bayrağını indirmeyi başardık” dedi. “Biz isyan etmedik, nöbet tuttuk. Protesto yapmadık, kucaklaştık. Ve Güney Carolinalılar dünyaya gücün ve zarafetin neye benzediğini gösterdi. İşte böyle yaparsınız.”

READ  ABD ordusu Gazze'ye yardım ulaştırmak için yüzer iskele inşa etmeye nasıl çabalıyor?

Jacob Rosen bu rapora katkıda bulunmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir