Nijerya'da okul kaçırma: 300 çocuk iki hafta hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı

ABUJA, Nijerya (AP) — Yaklaşık 300 Nijeryalı okul çocukları Yetkililer Pazar günü yaptığı açıklamada, kuzeybatıdaki Kaduna eyaletinde yakalandıklarını ve iki haftadan uzun bir süre sonra serbest bırakılmadan önce ormana doğru yürüdüklerini söyledi.

En az 1.400 öğrenci Nijerya'daki okullar, 2014 yılında Borno eyaletinde yüzlerce kız öğrencinin Boko Haram militanları tarafından kaçırılmasından bu yana kaçırılıyor. Çibok köyü. Son yıllarda adam kaçırma olayları, düzinelerce silahlı grubun genellikle fidye için köylüleri ve gezginleri hedef aldığı ülkenin kuzeybatı ve orta bölgelerinde yoğunlaştı.

En az 17 diğer okul öğrencisi Kuzey Sokoto Eyaletinde Sokoto eyalet hükümetinden cumartesi günü yapılan açıklamaya göre rehineler, rehin alındıktan iki hafta sonra kurtarıldı. Rapor, Kaduna öğrencilerininki gibi kurtarma operasyonunun Nijerya Ulusal Güvenlik Danışmanı Ofisi tarafından koordine edildiğini ileri sürdü.

Kaduna Eyaleti Valisi Uba Sani, 7 Mart'ta uzak Kuriga kasabasındaki okullarından kaçırılan 287 öğrencinin serbest bırakılmasına ilişkin ayrıntıları açıklamadı. Bunlardan en az 100'ü 12 yaşında veya daha küçüktür.

Nijerya cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada Bola Tinubu'ya “özellikle kaçırılan okul çocuklarının güvenli bir şekilde serbest bırakılmasını sağladığı için” teşekkür etti.

Tinubu, fidye olarak “tek kuruş ödemeden” çocukları kurtaracağına söz vermişti. Ancak genellikle aileler tarafından düzenlenen adam kaçırma olaylarında fidye ödeniyor ve Nijerya'daki yetkililer ödemeleri nadiren kabul ediyor.

Yerel halkın suçladığı Kaduna kaçırma olaylarının sorumluluğunu hiçbir grup üstlenmedi Haydutlar Çatışmaların yıprattığı kuzey bölgesi, toplu katliamlar ve fidye amaçlı adam kaçırma olaylarıyla tanınıyor; bunların çoğu yerleşimci topluluklarla çatışan eski çobanlardı.

Associated Press'e Nijerya'nın kuzeybatısındaki güvenlik krizi hakkında geniş bilgiye sahip en az iki kişi söyledi. Kaçıranların kimliği belli oldu.

Usmanu Danfodio Üniversitesi'nde barış ve çatışma çalışmaları profesörü Murtala Ahmed Rufai ve haydutlarla pazarlık yapan din adamı Şeyh Ahmad Gumi, onların bölgenin geniş ve yönetilmeyen ormanlarında saklandıklarını söyledi.

READ  Hindistan'ın GSYH'si: Dünyanın en hızlı büyüyen büyük ekonomisi faturasının hakkını veriyor

Nijerya'daki toplu adam kaçırma olaylarında, kurbanlar genellikle çaresiz ailelerin fidye ödemesi veya hükümet ve güvenlik yetkilileriyle yapılan anlaşmalar sonucunda serbest bırakılması nedeniyle tutuklamalar nadir görülüyor.

Kaduna valisi, öğrencileri serbest bıraktıkları için Nijerya güvenlik güçlerine ve yetkililere teşekkür etti. “Ulusal Güvenlik Danışmanı Nouhu Ribatu ile uykusuz geceler geçirdim… stratejileri düzene koymak ve güvenlik teşkilatlarının operasyonlarını koordine etmek, sonuçta bu başarılı sonuçla sonuçlandı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir