Nick Saban neden emekli oldu? Koç Alabama'dan ayrılma kararını açıklıyor

oynamak

Alabama başantrenörü Nick Saban'ın ani emekliliğinden bir gün sonra, yedi kez ulusal şampiyonluk kazanan oyuncu neden istifa etmeye karar verdiğini açıkladı.

ESPN'e konuşanSaban, emekli olma kararını çarşamba günü saat 16.00'da oyuncularına ve ekibine bildirdiğini söyledi. Orada bulunanların haberi önce kendisinden duymasının önemli olduğunu vurguladı. Duyurunun zor olduğunu ancak herkesin şampiyonluk kazanmak için yüzde 100 vermesini isteyeceğini ve bunu yapmanın ne kadar zor hale geldiğini düşündüğünü söyleyen Saban, “Bunu daha ne kadar yapacaksın?”

Son olarak 72 yaşındaki oyuncu, yaşının son 17 sezonda yaptığı işi yapmasını zorlaştırdığını söyledi.

“Geçen sezon benim için sağlık açısından zordu, çok büyük bir yanlışlık olduğu söylenemez ama yapmak istediğim şeyleri sürdürebildim ve onları her zaman yaptığım gibi yapabildim” dedi. “Biraz zorlaşıyor. Bu yüzden 'Benim yaşıma geldiğinizde bu kaçınılmazdır' diye karar vermelisiniz.

Daha öte: Nick Saban koçluk ağacı: Alabama koçunun kolej futbolu üzerindeki etkisi onlarca yıl boyunca hissedilecek

Saban, Alabama'da dört ila beş yıl daha kalacağını insanlara söylemenin haksızlık olduğunu ve sonraki sezonların sonunda ayrılıp ayrılmayacağı konusunda sürekli soruların olduğunu söyledi.

“Bunu yapmaktan mutlu olurdum ama yapabileceğimi düşünmüyordum ve kimseye faydası olmayacak, yıldan yıla bir anlaşmaya girmek istemedim. Saban, “İnşa etmeye devam etmek ve istediğim seviyede olmak istiyorum” dedi.

Saban, işten ayrılma nedeninin arkasında NIL gibi üniversite futbolunun değişen manzarasının yattığı yönündeki her türlü inancı ortadan kaldırdı.

Saban, “Bu konuda konuşmayın. Konu bununla ilgili değil” dedi. “Benim için, eğer koçluk yapmayı seçerseniz, her şeyden şikayet etmenize gerek yok. Buna uyum sağlamalı, bu koşullar altında elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız ve bundan şikayet etmemelisiniz. Sanırım artık herkes bundan hüsrana uğruyor.” O.

READ  Kazanan 1.326 milyar dolarlık Powerball bileti Oregon'da çekildi

“Ama konu bununla ilgili değil, üç yıldır bu çağdayız ve bunu değiştirdik ve bu çağda da başarılı olduk. Ne zaman geleceğini her zaman bilirim. Başkasına devret, zamanı geldi.” “

Artık baş antrenör olmasa da Saban, “Alabama'nın her zaman burada olacağını ancak bana ihtiyaçları olduğunu” söyledi.

Saban, ESPN'den Reese Davis'e “İyi bir zaman olduğunu düşünmüyorum” dedi. “…Yaşımın (72) koçların işe alınması ve oyuncuların işe alınması açısından biraz sorun olmaya başladığını düşündüm. İnsanlar benim burada üç yıl, beş yıl falan kalacağıma dair güvence istediler ve ben de anladım. dürüst olmak benim için giderek zorlaşıyor. var

“Dürüst olmak gerekirse bu geçen sezon çok zordu, başladığımız yerden bu noktaya gelmemiz gerçek bir krizdi. Her zamankinden biraz daha fazlasını aldı benden. Gerçekten insanların sağlık sorununu dile getirdiği dönemdi. Bunu gelecekte yapmak istediğin şekilde yapabilir misin? Yapılması gerektiğini düşündüğüm şekilde yapma taahhüdü, belki de doğru zamanın geldiğini düşündüm.

“Hasta bir şey yok. Bayan Terry iyi, ben iyiyim. Sezonu stresten atlatabilir miyim? Çocukken sabah saat 2'ye kadar çalışır, saat 6'da kalkıp orada olurdum. Ertesi gün enerji dolu olurum . Biraz büyüdüğünüzde,​​​​ Biraz zorlaşıyor ve eminim ki birçok insan bunu anlayabilir.”

Saban, Davis'e emekli olma konusunda son kararını Alabama'nın saat 16.00'daki takım toplantısından dakikalar önce verdiğini söyledi.

“Zor bir karardı. Bakın koçluğu seviyorum. Oyuncularla olan ilişkileri seviyorum. Benim için en zor şey bunun benim için doğru zaman olduğunu hissetmemdi ama bunun oyuncuları, antrenörleri nasıl etkilediğini hissettim. Burada, binada çalışan ve takımın başarısına katkıda bulunan insanlar, onları nasıl etkileyebilirim? İşin zor kısmı da bu. Ben ileri geri sallanıyorum” dedi Saban.

READ  İki hafta boyunca ana hat sağlık maskesi zorunlu

Saban, Davis'e konuyu kapattığını takıma söylemenin “zor” olduğunu söyledi.

Saban, “Çok zor. Çünkü o odada oturan adamları seviyorum. O oyuncuları seviyorum” dedi. “Büyük rakipler kadar saygı duyduğum hiçbir şey yok. Bu adamların hepsi muazzam zorlukların üstesinden geldi. Programa kendilerini adadılar. Kendilerini gelecek yılın takımına adadılar ve ben de içeri girip 'Hey, herkesin %100 bağlılık göstermesini istiyorum' dedim. önümüzdeki 12 ay boyunca.” Ama ben de bir lider ve koç olacaksam aynı türden bir taahhütte bulunabilirim, bu yüzden biraz tuhaftı.

Şaban istifa etmiş olsa da tamamen emekli olmuş değil.

“Burada olacağım, dolayısıyla burada olacağım (oyuncular için). Bir varlık olacağım. Tuscaloosa'da kalacağım. Bana bir ofis veriyorlar. Ben de (oyunculara) sahadayken kıçınıza tırmanabileceğimi söyledim.”

Saban, “Kolej futbolunun ve kolej futbolunun geleceğine bağlı olacağım” dedi. “…Oyunu olabildiğince iyi hale getirmeye çalışmanın savunucusu olacağım. Ve benim bakış açıma göre bu konuya gelince daha fazlasının geleceğini düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir