NASA'nın aya dönüş planı başarılı oldu

Editörün Notu: Bu hikayenin bir versiyonu CNN'in Wonder Theory bilim bülteninde yayınlandı. Gelen kutunuza almak için, Buradan ücretsiz kaydolun.CNN

1960'ların sonlarında ve 1970'lerde NASA'nın Apollo programı sırasında insanlar, günümüzün akıllı telefonlarından çok daha az işlem gücüne sahip bilgisayarları kullanarak aya indiler.

Yine de elli yıl sonra aya iniş kolay olmadı.

Geçtiğimiz birkaç yıldaki bir dizi dikkate değer çalışma şunu göstermiştir: İsrail'in Beresheet uzay aracı 2019'da Serenity Denizi olarak bilinen eski bir ay volkanik alanıyla çarpıştı ve geçen yıl Rusya'nın Luna-25 misyonu ve ticari bir uçuş gerçekleşti. Hakuto-R olarak bilinen bir Japon iniş aracı Her ikisi de ay yüzeyine çarptı. (Ancak Hindistan dördüncü ülke olmayı kutladı aya bir uzay aracı indirmek için.)

Başarılı olsun ya da olmasın, bu çabalar, Ay'ı keşfetme çabasının ön plana çıktığı yeni uzay yarışının bir parçası. Bu yıl birçok projenin aya gitmesi bekleniyor.

İlk kez ABD'den bir iş gezisine çıktığı uçuş planlandığı gibi gitmedi.

Astrobotic'ten

Astrobotic Technology, Pazartesi günü Peregrine ay iniş aracının uzaydaki ilk görüntüsünü paylaştı. İnişten sonra yakıt sızıntısı nedeniyle iniş aracı “önemli” bir yakıt kaybına uğradı.

Pittsburgh merkezli bir şirket olan Astrobotic Technology, NASA ile 108 milyon dolarlık bir sözleşme kapsamında, elli yıl içinde ilk ABD ay iniş aracını inşa etti. Yumuşak iniş girişimlerinden vazgeçildi Ay'a olan Peregrine Görevi bunlardan biriydi.

Mekik, Pazartesi günü United Launch Alliance tarafından geliştirilen yeni bir araç olan Vulcan Centaur roketinin üzerinde başarıyla havalandı. Kısa bir süre sonra Peregrine, yakıt sızıntısı nedeniyle “önemli” bir itici gaz kaybına uğradı, bu da Astrobotic'e göre başlangıçta 23 Şubat için planlanan kontrollü bir aya inişin masadan kalktığı anlamına geliyor.

READ  Havada bahar var ve eğer yakından bakarsanız gece gökyüzünde

NASA, Peregrine 1'in, özellikle uzay ajansı için Ay'a iniş aracı geliştirme maliyetini düşürmeyi amaçlayan Ticari Ay Yükü Hizmetleri programı için erken bir başarı olacağını umuyordu. Astronotlar Ay'a dönüşte uzun gecikmelerle karşı karşıya.

Kuzey Avrupalılar, zayıflatıcı otoimmün hastalık multipl skleroz'a karşı en savunmasız olanlar arasında yer alıyor ve eski kemiklerden ve dişlerden elde edilen DNA'ya dayanan yeni bir çalışma, bunun nedenine dair ipuçları sağladı.

Yeni bir veri tabanının parçası olarak derlenen 1000'den fazla antik genin karşılaştırılması, multipl skleroz riski ile Yamnaya adı verilen Tunç Çağı göçebe çobanlarından oluşan bir grupla ortak ata arasında bir bağlantı buldu.

Araştırmacılar, Orta Avrupa bozkırlarından gelen bu göçebelerin batıya doğru ilerlediklerine ve bir zamanlar evcilleştirilmiş hayvanlar tarafından taşınan bulaşıcı patojenlere karşı koruma sağlayan bir genetik varyasyon getirdiklerine inanıyorlar. modern hastalıkları etkiler Çok farklı bir şekilde.

yin Yang

Gigantopithecus bloki fosillerini içeren çeşitli mağaralar, Çin'in Guangxi bölgesinin eşsiz karst manzarasında yer almaktadır.

Bugüne kadar yaşamış maymunların neslinin tükenmesine ne sebep oldu?

Bu hafta yayınlanan yeni araştırma, yaklaşık 3 metre uzunluğunda olduğu için bazen gerçek King Kong olarak adlandırılan bir primat türü olan Gigantopithecus blacki'nin neden ortadan kaybolduğuna ışık tutuyor.

Arkeologlar, hayvan kalıntılarının bulunduğu mağaralardaki fosilleri ve çökeltileri analiz edip tarihlendirerek, canlıların beslenmelerinin ve canlıların yaşadığı çevrenin zaman içinde nasıl değiştiğini anlıyor. Olası süre ve nedeni türlerin yok olmasına.

Gigantopithecus, 1935 yılında paleontolog GHR von Königswald'ın, Hong Kong'daki geleneksel bir ilaç dükkanında büyük dişlerin “ejderha kemiği” olarak satıldığını keşfetmesinin ardından keşfedildi.

İlk Hızlı Radyo Patlaması veya FRB, 2007'de keşfedildi ve o zamandan bu yana bilim insanları, evrenin uzak noktalarından gelen yüzlerce yoğun, milisaniye uzunluğunda radyo dalgası tespit etti.

READ  Starlink Falcon 9'un Cape'deki lansmanına ilişkin canlı güncellemeler

Bu hızlı, kozmik parlamalar ve kökenleri hakkında çok az şey biliniyor. Ama şimdi gökbilimciler şunu öğrendi En güçlü ve uzak hızlı radyo patlamalarından biri Olağandışı kozmik evini nadiren buldu: nadir bir “kabarcık benzeri” gökada grubu.

Beklenmedik keşif, bilim adamlarını yıllardır şaşırtan gizemli radyo dalgası patlamalarına neyin sebep olduğuna dair fikir verebilir.

Güncel Biyoloji Mooney ve ark.

Bilinen en eski fosil deri, bilinen en eski örnekten en az 130 milyon yıl daha eskidir. Çakıl taşı yüzeyi timsah pullarına benzer.

Dünyanın en eski fosilleşmiş derisi, dinozorların yeryüzünde dolaşmasından önce yaşayan bir sürüngene aittir.

Perşembe günü yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, timsah pullarına benzeyen çakıllı bir yüzeye sahip olan deri parçası 289 milyon yaşında; yani bilinen en eski deri fosilinden en az 130 milyon yıl daha yaşlı.

Deri ve diğer yumuşak doku türleri nadiren fosilleşir çünkü kemikten daha kolay çürürler.

Ancak Toronto Mississauga Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, modelin bu nedenle korunduğuna inanıyor Kişisel özellikler Konumu: İlk kara hayvanlarının en eski örneklerinin bulunduğu Oklahoma'daki Richards Spur kireçtaşı mağara sistemi.

Şu dikkate değer hikayeleri göz önünde bulundurun:

– Çin, Avrupa Uzay Ajansı ve diğer kuruluşlarla işbirliği içinde, X-ışını patlamalarını araştıran bir çalışma başlattı Kara deliklerden ve diğer yüksek enerjili uzay olaylarından.

– Bilim insanları ve çevrecilerin artan endişelerine rağmen, Norveç, derin deniz madenciliğine izin veren ilk ülke oldu.

– 106 yaşında, üç katlı bir yelkenli gemi iki yıldır yolculuk yapıyor. İngiliz doğa bilimci Charles Darwin'in çığır açan keşif gezisi Evrim teorisini desteklemek için çok şey yaptı.

— Eski ve eşit bir ölçü D. Rex'in akrabasının kimliği yeni belirlendi Araştırmacılara göre New Mexico'da.

READ  Stubb, Finlandiya cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunu az farkla kazandı | Seçim haberleri

Okuduğunu beğendin mi? Ama dahası da var. Buradan kaydolun Wonder Theory'nin CNN uzay ve bilim yazarları tarafından size sunulan bir sonraki sayısını gelen kutunuza alın. Ashley Strickland Ve Katie Avı. Güneş sistemimizin ötesindeki gezegenlerde ve antik dünyadan keşiflerde harikalar buluyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir