Michigan Yüksek Mahkemesi, Trump'ın 2024 Ön Seçimine Girmesini Engelleme Girişimini Reddetti

Washington – Michigan Yüksek Mahkemesi Çarşamba günü eyalet seçmen kurulunun eski Başkan Donald Trump'ın başkanlık adaylığına karşı yaptığı itirazı reddetti. Anayasanın “İsyan Maddesi.”

A Özet Sırasıeyaletin en yüksek mahkemesi, dört seçmenin, Trump'ın Cumhuriyetçi başkanlık yarışında kalmasına izin veren Michigan temyiz mahkemesi kararının gözden geçirilmesi yönündeki talebini reddetti. Yedi yargıçlı Michigan Yüksek Mahkemesi, “bu Mahkemenin sunulan soruları incelemesinin gerekli olduğuna inanmadığını” söyledi. Karar imzalanmadı ve oy sayısından bahsedilmedi.

Karar, Trump'ın adının Michigan'daki başkanlık ön seçimlerinde yer alacağı anlamına geliyor. İlk sınav 27 Şubat'ta yapılacak.

Yargıçlardan biri olan Elizabeth Welch, eyalet Yüksek Mahkemesi önündeki tek hukuki sorunun, alt mahkemelerin Michigan dışişleri bakanını Trump'ın adını başkanlık ön seçiminin dışında bırakma yetkisine sahip olmadığı konusunda hatalı bulmaları olduğunu yazdı. Welch, Dışişleri Bakanı Jocelyn Benson'ın Trump'ı, “isyan hükmü” olarak bilinen 14. Değişikliğin 3. Maddesi uyarınca göreve uygun olup olmadığına bakılmaksızın ön oylamaya koyması konusunda temyiz mahkemesiyle hemfikir olduğunu yazdı.

Welch, Michigan yasalarına göre şöyle yazdı: “Dışişleri bakanının, potansiyel başkanlık ön adaylarının uygunluğunu yasal olarak onaylaması gerekmiyor. Bir siyasi parti seçim kararı aldıktan sonra, yasal olarak uygun olmayan bir adayın adını oy pusulasından çıkarma konusunda yasal yetkiye sahip değil. ön seçimleri düzenleyen yasalara uygun olarak sundu.”

Trump, Michigan Yüksek Mahkemesi'nin kararına övgüde bulundu ve umutsuz bir Demokrat'ın kendisini oy pusulasından çıkarma girişimini bir sosyal medya paylaşımında güçlü ve doğru bir şekilde reddetti.

Michigan Yüksek Mahkemesi'nin kararı bir hafta sonra geldi Colorado Yüksek Mahkemesi buldu Trump'ın Anayasa'nın “isyan maddesi” uyarınca göreve uygun olmadığı. Colorado Yüksek Mahkemesi, Trump'ın isminin eyaletteki başkanlık ön seçimlerinden çıkarılmasına karar vermesine rağmen, ona temyiz için süre tanımak amacıyla kararını 4 Ocak'a kadar erteledi.

Trump'ın kampanyası, ABD Yüksek Mahkemesinden Colorado Yüksek Mahkemesinin kararını gözden geçirmesini istemeyi planladığını söyledi. Colorado'daki ön seçimin 5 Mart'ta yapılması planlanıyor.

Michigan davası, çeşitli eyaletlerde Trump'ın Beyaz Saray'a seçilmesine yönelik itirazların arkasındaki savunuculuk grubu olan Halk için Özgür Konuşma adına eyaletteki dört seçmen tarafından açıldı. Kurul, eski başkanın 3. madde uyarınca kamu görevinden men edildiğini ileri sürdü. Ocak. 6, 2021, ABD başkentine saldırı.

İç Savaştan sonra yürürlüğe giren 14. Değişiklik'in 3. Bölümü, Anayasayı desteklemeye yemin eden ve ona karşı isyan eden herkesi federal veya eyalet makamlarından men ediyor.

Colorado'nun aksine, Michigan mahkemesi bir duruşma yapmadı veya Trump'ın fitne maddesi uyarınca diskalifiye edilip edilmediğine ilişkin bir soru sormadı. Aksine, Yargıç James Robert Redford Davayı reddetti Teknik açıdan bakıldığında, bunun mahkemeler tarafından karara bağlanamayacak siyasi bir sorun içerdiği ve siyasi partilerin cumhurbaşkanı adaylarını önseçimlerle belirledikleri tespit edildi.

Üç yargıçlı Temyiz Mahkemesi heyeti alt mahkemeyle anlaştı Meydan okumayı reddediyor Trump'ın adaylığı konusunda, Michigan dışişleri bakanının başkanlık önseçimleri bağlamındaki rolü, potansiyel adayların bir listesini yayınlamanın ötesinde sınırlı ve “tamamen idari”.

Yargıçlar, her siyasi partinin başkanının ön oylamada hangi adayların yer alacağını nihai olarak belirleyeceğini söyledi.

Temyiz Mahkemesi heyeti şu sonuca varmıştır: “Dışişleri Bakanı'nın başkanlık önseçimlerindeki rolü esas itibarıyla yürütmeye yönelik bir roldür.” “Özellikle, yasal düzenleme, ön oylamaya kimin katılıp katılmayacağı konusunda Dışişleri Bakanı'nın takdirine hiçbir şey bırakmıyor. İddia Mahkemesi'nin açıkladığı gibi, ön oylamaya kimin gireceği siyaset tarafından belirleniyor. . Partiler ve bireysel adaylar.”

Yargıçlar, şu anda Trump'ın başkanlık için uygun olup olmadığına karar vermenin “uygunsuz” olduğunu yazdı.

Temyiz mahkemesi, “Şu anda söz konusu olan tek olay başkanlık seçimi. Ancak yorumlandığı üzere, Trump'ın diskalifiye edilmesinin, onun o oylamada yer almasıyla alakası yok.” ifadesine yer verdi.

Michigan ve Colorado'daki davalar, Trump'ı 2024 seçimlerinin dışında tutmaya çalışan 6 Ocak ayaklanmalarını çevreleyen iki düzineden fazla eyalette açıldı. Ancak New Hampshire ve Oregon gibi yerlerdeki dışişleri bakanları kendi eyaletlerinde Trump'ı oy pusulasından çıkarma yetkisine sahip olmadıklarını söylerken birçoğu kovuldu.

Colorado Yüksek Mahkemesi'nin Trump'ın başkan olamayacağı yönündeki kararı eşi benzeri görülmemiş bir karar ve ilk kez bir başkan adayının 3. Madde uyarınca Beyaz Saray'a seçilmeye uygun olmadığı görüldü.

Trump'ın bu karara yönelik beklenen itirazı, Yüksek Mahkeme önünde, 2024 başkanlık seçimleri üzerinde önemli sonuçlar doğuracak, siyasi açıdan yüklü bir hesaplaşmaya yol açıyor.

READ  Kaliforniya, Waymo'nun Los Angeles ve Otoyollara Genişletilmesini Onayladı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir