Michigan Başkanlık Seçimi Sırasında Ne İzlenmeli?CNN

Salı günkü Michigan ön seçimleri yalnızca Başkan Joe Biden'ın savaş alanındaki kilit eyaletteki gücünü ölçmekle kalmayacak, aynı zamanda başkanın Gazze'de ateşkes çağrısını reddetmesi için bir turnusol testi görevi görecek.

Gazze'nin Hamas yönetimindeki sağlık bakanlığına göre Biden'ın, mevcut askeri harekatı yaklaşık 30.000 Filistinliyi öldüren İsrail'e verdiği sadık destek, başta Yahudiler ve Arap Amerikalılar olmak üzere birçok Amerikalı ilericiyi ve şehir içinde ve çevresinde büyük bir kalabalığı kızdırdı. Michigan'ın Dearborn şehri, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük Arap Amerikalı topluluklardan birine sahiptir.

Bu öfke, İsrail'i eleştiren Demokratlar arasında eyalet çapında seçmenlerin oy pusulalarına “kararsız” seçeneğini işaretlemesini isteyen bir hareketi körüklüyor. Biden eyaleti 2020'de yaklaşık 150.000 oyla kazanırken, Donald Trump'ın Hillary Clinton'ı yaklaşık 11.000 oyla mağlup ettiği 2016'da fark çok daha küçüktü. Muhalefet kampanyasını yürüten grup, Salı günü en az bir o kadar “taahhütsüz” oy almayı umuyor. Amaç: Biden'ın kampanyasına, eleştirmenlerin giderek soykırım olarak nitelendirdiği bir çatışmadaki tutumunun iç siyasi maliyetleri hakkında bir mesaj göndermek.

Michigan'ı Dinle kampanyasının başkanı Layla Elabed, CNN'e “Bu, Biden karşıtı bir kampanya değil” dedi. “Bu insani bir oylamadır. Bu bir karşı oydur. Bu, Biden ve yönetimine hayat kurtarmaya inandığımızı söyleyen bir oylama.

Cumhuriyetçi Parti'de Trump ve eski Güney Carolina Valisi Nikki Haley, eyalet kongresinde GOP'un aday gösterme sürecinin ilk bölümünde bir kez daha karşı karşıya gelecek. Bu haftasonu. Bu, eyaletin 2020'de Biden'ın tersine döndüğü ilk GOP ön seçimi.

Biden ve Trump'ın kendi yarışlarını kazanması bekleniyor ancak her ikisinin de öğreneceği dersler olacak. Başkanın Gazze'de ateşkes çağrısı yapmama kararı, 2020'de koalisyonu kazanmasına katkıda bulunan birçok genç ve ilerici seçmeni uzaklaştırdı; ancak Biden Pazartesi günü ateşkes için uzun vadeli bir umudun ufukta olabileceğini söyledi. Seçim sonuçları onun siyasi sorunlarının derinliğine ilişkin önemli, gerçek dünyaya ilişkin bir ölçüm sağlayabilir.

Trump için zafer marjı, kazanıp kazanmayacağından daha büyük bir soru; ancak Haley'e önemli bir katılım, GOP ön seçmenlerinin yaklaşık %40'ının Haley'i Haley'e tercih ettiği Güney Carolina'da uyarı işaretleri uyandıracak. Başkan.

READ  Putin eleştirmeni Alexei Navalny Kuzey Kutup Dairesi hapishanesinde öldü

Michigan'da görülecek şeyler:

Michigan Demokratları Biden'a ne kadar bağlı? Salı anlatacak.

İsrail, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği ve İsrail hükümetinin 1.200 kişiyi öldürdüğünü söylediği ölümcül saldırıya tepki olarak yaklaşık beş aydır Gazze'yi bombalıyor. Gazze sağlık bakanlığına göre, İsrail'in devam eden ve aralarında binlerce çocuğun da bulunduğu 30.000 Filistinliyi öldüren askeri harekâtı, ABD hükümetinin değil, bazı Batılı ülkelerin ve Birleşmiş Milletler'in sert kınamalarına yol açtı.

Biden, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun sağcı hükümetine olan desteğine sadık kalırken ve onun taktiklerini kamuoyu önünde nadiren eleştirirken, Beyaz Saray yetkilileri gazetecilere kendisinin Başkan Netanyahu'dan rahatsız olduğunu söyledi.

Derhal ateşkes talep eden aktivistler için, Biden'ın isteksizliği (Gazze'den her gün ortaya çıkan korkunç görüntülerin üstüne) artık onun yeniden seçilme şansını tehdit eden siyasi bir çıkmaz yaratıyor. Michigan'ı Dinle savunucularının işaret ettiği gibi, eyaletin durumu Kasım ayında az bir farkla belirlenebilir ve başkanın İsrail politikası ona binlerce oya mal olabilir.

Sayın Demokrat Belediye Başkanı Abdullah Hammoud geçen hafta The New York Times'ta İsrail'in Gazze'de soykırım yaptığına inandığını yazmış ve Biden ile yönetimi Amerikalıların daha güçlü bir barış çabası arzusunu görmezden gelmekle suçlamıştı.

Hammoud, “Birkaç ay öncesine kadar Joe Biden'ın, ulusumuzun Franklin Delano Roosevelt'ten bu yana gördüğü en önemli ve dönüştürücü başkanlardan biri olduğuna kesinlikle inanıyordum” diye yazdı. “Fakat hiçbir temel yasa bundan daha büyük olamaz 100.000'den fazla kişi Gazze'de öldürüldü, yaralandı veya kayboldu. Adaletin terazisi buna izin vermez.

Hareket liderleri, Trump'ı desteklemediklerini vurgulamaya dikkat ettiler, ancak mevcut yaklaşımının ülke içindeki olumsuzluğunu vurgulamak için, görevdeki başarısı büyük ölçüde Demokratları birleştirme konusundaki benzersiz yeteneğine dayanan Biden üzerinde ne gibi etkileri olduğunu vurguladılar.

Ancak geç kalmış bir joker kart var: Biden Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail ve Hamas'ın “önümüzdeki Pazartesi gününe kadar” ateşkes konusunda anlaşacağını söyledi.

READ  Pistonlu Darbe Kurşunu Vs. Celtics üst üste 28. yenilgisini alarak NBA tarihindeki en uzun galibiyet serisine ulaştı

Biden, komedyen Seth Meyers'la birlikte bir dondurma dükkanında göründüğü sırada, “Ulusal güvenlik danışmanım bana yakın olduğumuzu söyledi.” dedi. “Yaklaştık, henüz bitmedi. Umudum önümüzdeki Pazartesi gününe kadar ateşkese kavuşmamız.

CNN, Hamas'ın rehine anlaşması müzakerelerinde bazı önemli talepleri desteklediğini ve İsrail'in tutumunun “yanıltıcı” olduğu yönündeki suçlamalarının ardından Gazze'deki çatışmalara son verilmesi çağrısında bulunduğunu bildirdi. Tartışmalara aşina iki kaynağa göre bir grup İsrailli rehine serbest bırakıldı.

Haley, Cumartesi günü Güney Carolina'yı yaklaşık 20 puan kaybettikten sonra, oyların yüzde 40'ının (kabaca kendi eyaletinde aldığı oyların) Cumhuriyetçilerin başkanlık adaylığını kaldırmak için ihtiyaç duyduğu yüzde 50 veya daha fazlası olmadığını itiraf etti.

Ancak kendisinin de belirttiği gibi, 10 kişiden 4'ü “küçük bir grup” değil ve “Cumhuriyetçilerin önseçimlerindeki çok sayıda seçmen, Trump'a alternatif istediklerini söylüyor”.

Bunun “büyük” bir sayı mı yoksa sadece iyi finanse edilen ancak etkili bir şekilde yenilgiye uğratılmış bir azınlık mı olduğu ileriye dönük sorudur. Şu ana kadar ikincisine benziyor. Ancak eski başkanın Beyaz Saray'a dönüş yolunun kalbinde yer alan Haley'nin Michigan'daki beklentileri belirleyen performansı, 5 Mart'taki Süper Salı öncesinde hikayeyi kendi yönüne çevirebilir.

Bu yarışmalar, Trump'ın şu ana kadar hakim olduğu GOP ön seçimlerinin üçte birinden fazlasını ortadan kaldıracak. Haley ne yaparsa yapsın, bu hafta sonu kurultay tarzı bir eyalet kongresini kazanacağı Michigan'da pek çok insanı bir araya getirmesi pek mümkün değil.

Kırık ve karışık bir GOP süreci

Cumhuriyetçilerin, Demokratların 2020 seçimlerinden sonra partinin başkanlık aday gösterme takvimini değiştirme kararına tepkisi, delegelerin Salı günkü Michigan Cumhuriyetçi ön seçimleri ile Cumartesi günkü eyalet parti kongresi arasında dağıtılmasıyla sonuçlandı; Iowa ve New Hampshire, Güney Carolina ve Nevada'nın önüne geçti. Michigan yeni kadrosunda üçüncü oldu.

Cumhuriyetçiler, daha önce yapılan Michigan ön seçimini Cumhuriyetçi Ulusal Komite kurallarını ihlal ettiğini söyleyerek protesto etmişti. Hangi eyaletler 1 Mart'tan önce maçlara ev sahipliği yapabilecek? Yasama Meclisini ve valiliği kontrol eden Demokratlar, GOP'un muhalefetine rağmen Michigan ön seçimini 27 Şubat'a taşıdı ve RNC ile Michigan GOP hibrit modelini getirdi.

İşleri daha da karmaşık hale getiren şey: Michigan GOP, partiye gerçekte kimin liderlik edeceğine dair bir savaşın ortasında, kendilerini parti lideri ilan eden iki lider Cumartesi günü düello toplantıları düzenliyor.

RNC ve Trump, eski büyükelçi ve kongre üyesi Pete Hoekstra'yı başkan olarak onayladı. Ancak Ocak ayında eyalet partisinin ihraç edilmesi yönünde oy kullanan seçim komplo teorisyeni Cristina Karamo, yasadışı bir şekilde görevden alındığını öne sürerek kontrolü bırakmayı reddetti.

Hoekstra Cumartesi günü Grand Rapids'de bir konferans düzenlemeyi planlıyor. Ancak Karamo aynı zamanda Detroit'te de bir kongre düzenliyor. RNC'nin Hoekstra'yı destekleme kararı, partinin kendisinin denetlediği kongreden delege kabul edeceğini gösteriyor.

Hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi yarışlardaki dram, ülkenin en önemli başkanlık kararlarının değiştiği eyaletlerden birinde yaşanıyor.

Biden, Birleşik Otomotiv İşçileri sendikasının desteğine, siyah seçmenlerin desteğine ve güçlü bir Demokratik altyapıya güveniyor; seçmenler, Vali Gretchen Whitmer ve partisine 2022'de sandıkta zafer kazandıran kürtaj hakları mücadelesinden cesaret alıyor.

Ancak “kararsız” kampanya, İsrail'in Hamas'la savaşına verdiği desteğin ciddi bir sorun teşkil edip etmediğini ölçecek. Müslüman Amerikalıların siyasi gücünü destekleyen bir grup olan MKG'nin analizine göre, 2020'de Michigan genel seçimlerinde yaklaşık 146.000 Müslüman Amerikalı oy kullandı.

Bu arada Trump, 2016'da Pennsylvania, Michigan ve Wisconsin'deki “mavi duvar”ın yıkılmasına yardımcı olan beyaz işçi sınıfı koalisyonunu yeniden kurmayı umuyor.

Ancak Demokratların yeniden dirilişinin ortasında, Michigan'daki GOP, 2020 seçimlerinde yaygın sahtekarlığa ilişkin asılsız iddiaları desteklemek için Trump'ın müttefikleri tarafından yönetiliyor. Eski başkan ve destekçileri, posta yoluyla oy vermeyi baltalamaya devam etti; bu, seçmenlerin 2022'de tüm kayıtlı seçmenlere posta yoluyla oy kullanma hakkını garanti eden bir anayasa değişikliğini onayladığı bir eyalette büyük bir sorundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir