Materyali 'kasıtlı olarak sakladığına' dair kanıtlara rağmen, Biden'ın gizli belgelerini ele alması nedeniyle özel savcıyı suçlamayacak.

Özel Savcı Robert Hur, Biden'ın “kasıtlı olarak saklandığına” dair kanıtlara rağmen, Başkan Joe Biden'a görev dışındayken gizli belgelerle ilgilenmesi nedeniyle suçlamada bulunulmasını tavsiye etmeyeceğini söyledi.

Harin'in bir yıl süren soruşturmasını özetleyen açıklamasında, “Bu konuyla ilgili hiçbir cezai suçlamanın gerekli olmadığı sonucuna vardık” denildi. “Görevdeki bir başkanın görevden alınmasına karşı bir politika olmasaydı bile aynı kararı verirdik. Soruşturmamız, Başkan Biden'ın sıradan bir vatandaşken ve başkan yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra gizli bilgileri bilerek sakladığına ve ifşa ettiğine dair kanıtları ortaya çıkardı.”

“Bu materyaller arasında (1) Afganistan'daki askeri ve dış politikaya ilişkin işaretlenmiş gizli belgeler ve (2) Bay Biden'ın ulusal güvenlik ve dış politikayla ilgili temel istihbarat kaynakları ve yöntemlerine ilişkin el yazısıyla yazılmış notlarının bulunduğu defterler yer alıyordu. FBI ajanları bu materyalleri kurtardı. Sayın Bay Raporda, Biden'ın Wilmington, Delaware'deki garajı, ofisleri ve bodrum katındaki evi” denildi.

“Ancak aşağıda özetlenen nedenlerden ötürü, delillerin Sayın Biden'ın suçluluğunu makul şüphenin ötesinde kanıtlamadığı sonucuna varıyoruz. Sayın Biden'ın kovuşturulması da gereksizdir. Federal kovuşturmanın adillik ilkeleri. Bu nedenlerle, biz Açıklamada, Sayın Biden aleyhindeki davanın reddedilmesi gerektiği belirtildi.

Uzun zamandır beklenen rapor, Beyaz Saray'ın belgeyi inceledikten ve “işbirliği ve şeffaflığa olan bağlılığı göz önüne alındığında” başkanın raporun herhangi bir kısmı üzerinde yürütme yetkisini onaylamayacağını duyurmasından saatler sonra Perşembe günü yayınlandı.

Beyaz Saray Hukuk Bürosu sözcüsü Ian Sams, başkanın hukuk ekibinin raporu incelemesini tamamladığını ve “işbirliği ve şeffaflığa olan bağlılığı göz önüne alındığında” başkanın yürütme yetkisini onaylamayacağını söyledi. Açıklamanın herhangi bir kısmı.

Başsavcı Merrick Garland bu hafta başında önemli milletvekillerine Hurr'un, Biden'ın özel evine ve ofisine yaklaşık iki düzine gizli belgenin nasıl ulaştığını inceleyen soruşturmasını tamamladığını söyledi.

READ  NASA'nın SpaceX Crew-8 lansmanı kötü hava koşulları nedeniyle Pazar gecesine ertelendi

Söz konusu kayıtlar Biden'ın başkan yardımcısı olduğu döneme kadar uzanıyor ve bazılarında en yüksek sınıflandırma türü olan “çok gizli” kimlikler yer alıyor.

Garland, başkanın yardımcılarının Washington DC'deki Ben-Biden Merkezi'nde on belgeden oluşan bir dizi keşfetmesinin ardından Ocak 2023'te Harr'ı özel danışman olarak atadı.

ABC News'in o dönemde bildirdiğine göre, Biden'ın Wilmington, Delaware garajında ​​ikinci bir ek kayıt keşfi, Garland'ın Har'ı özel danışman olarak atama kararını hızlandırdı.

Müfettişler, aralarında Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, eski Beyaz Saray özel kalemi Ron Klein ve başkanın oğlu Hunter Biden'ın da bulunduğu 100 mevcut ve eski yetkiliyle görüştü. Ekim ayında Harin'in ekibi Biden'la röportaj yapmak için iki gün harcadı.

ABC News daha önce görgü tanıkları da dahil olmak üzere görüşülen bazı kaynakların, yetkililerin Biden'ın başkan yardımcılığıyla ilgili kasıtsız olayları ortaya çıkardığını ancak röportajlarda söylenenlere dayanarak, Biden Beyaz Saray'dan ayrılırken gizli belgelerin Biden'ın ofisinden uygunsuz bir şekilde kaldırılmasının söz konusu olduğunu bildirmişti. 2017'de suçtan ziyade hata olduğu ortaya çıktı.

Beyaz Saray başından beri soruşturmacılarla işbirliği yapmakta ısrar etti. Biden defalarca herhangi bir kişisel hata yaptığını reddetti ve belgeleri öğrendiğinde “şaşırdığını” söyledi.

Hur davası, özel savcı Jack Smith'in, eski Başkan Donald Trump'ın gizli kayıtları ele almasına ilişkin yürüttüğü soruşturmanın arka planında sessiz bir şekilde devam etti ve bu soruşturma, geçen yıl Trump'ın suçsuz olduğunu iddia ettiği 40 maddelik bir iddianameyle sonuçlandı.

Trump, onların davranışları arasında bir denge kurmaya çalışarak ve soruşturmasının Cumhuriyetçileri uygunsuz bir şekilde hedef alan bir adalet sisteminin sonucu olduğunu söyleyerek kendi koşullarını Biden'ın durumuyla ilişkilendirmeye çalıştı.

READ  Duke birinci sınıf öğrencisi Jared McCain takım galibiyetinde 8 3'lük vuruş yaptı

Ancak Ulusal Arşivler tarafından yayınlanan kayıtlar, Biden'ın hukuk ekibinin Ulusal Arşiv yetkilileriyle işbirliği yaptığını gösterirken, federal savcılar Trump'ı gizli kayıtları Ulusal Arşivlerdeki ve daha sonra FBI'daki araştırmacılardan kasıtlı olarak saklamakla suçladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir