Macy's 150 mağazasını kapatacak ancak Bloomingdale's ve Bloommercury'yi genişletecek

Macy's Salı günü yaptığı açıklamada, lüks Bloomingdale's ve Bluemercury zincirlerini genişletirken önümüzdeki üç yıl içinde yaklaşık 150 Macy's mağazasını kapatarak stratejisini ve perakende ayak izini büyük ölçüde yeniden şekillendireceğini söyledi.

Bu hamleler, şirketin yeni genel müdürü Tony Spring'in ABD'deki en büyük süpermarket operatörünü kârlı tutma ve bekleyen bir satın alma teklifini savuşturma çabalarına işaret ediyor.

Bu, Macy's zincirinin 2020'den sonraki en büyük ikinci küçülmesi olacak ve şirkete, pandemi öncesine göre biraz daha fazla, 350 mağaza bırakacak.

Sayın Bay, “Pazar payı kazanımlarına, sürdürülebilir, kârlı büyümeye ve hissedarlarımız için değer yaratmaya giden yolumuzu hızlandırmayı amaçlıyoruz” dedi. Bahar, yaptığı açıklamada şunları söyledi.

Macy's, şirketin toplam metrekaresinin yüzde 25'ini, ancak satışlarının yalnızca yüzde 10'unu oluşturan “düşük performans gösteren yerleri” kapatmayı planladığını söyledi. Şirket, bu mağazaları satarak ve bazı depolarını düzene sokarak 600 ila 750 milyon dolar arasında bir maliyete katlanmayı bekliyor.

Şirket, kapatmayı planladığı mağazalardaki işçilere Salı günü bildirimde bulunmaya başlayacağını söyledi. Şirket bu mali yılda yaklaşık 50 mağazayı, geri kalanını ise 2026 yılı sonuna kadar kapatmayı planlıyor.

Macy's mağazaları kapanırken şirket 15 Bloomingdale's lokasyonu eklemeyi planlıyor. Güzellik zinciri Bloomercury, 30 mağaza ekleyecek ve diğerlerini yeniden şekillendirecek. Kasım ayı itibarıyla 58 Bloomingdale's ve 158 Bloommercury mağazası bulunuyordu.

Mali hizmetler firması Morningstar'ın perakende analisti David Schwartz, “Orada daha az rekabet var, ancak sorun şu ki lüks mağazanın gerçekten parlak bir geleceğe sahip olup olmadığı net değil” dedi. “Birçok lüks marka kendi doğrudan satışını yapıyor.” Lüks zincir Nordstrom'un son yıllarda mağazalarını kapattığını kaydetti.

Bay Wei, şirketin önümüzdeki üç yıl içinde Bloomy's olarak bilinen daha küçük Bloomingdale mağazalarını ve 15 pazarda outlet mağazalarını açacağını söyledi. Spring analistlerle yaptığı görüşmede şunları söyledi.

READ  Avro Bölgesi GSYİH 4. Çeyrek 2023

Son yıllarda şirket, alışveriş yapanları kaybeden kapalı alışveriş merkezleri yerine açık hava alışveriş merkezlerinde daha küçük mağazalar açıyor.

“Bütün piyasa oraya gidiyor” dedi Bay. Schwartz dedi. “Macy's'in bu küçük yerlerde mağaza açması mantıklı ama artık çok mu geç? Diğer şirketler zaten aynı şeyi yapıyor ve Macy's gerçekten öne çıkıp 150 mağazayı kapatmanın getirdiği kayıp satışları telafi edebilecek mi?”

Lüks zincirlerin varlığını artırırken orta pazardaki Macy's zincirini düzeltme kararı alan Mr. Bu, Spring'in şirketin genel imajını değiştirerek tüketicilerin onu yüksek profilli bir hedef olarak görmesini istediğinin bir işareti.

Müşteri araştırmaları, insanların Macy's'te daha iyi bir görsel sergileme veya mağaza çalışanlarından ek yardım ile daha iyi bir alışveriş deneyimi istediklerini gösteriyor. Şirketin bazı varlıklarının satışı da dahil olmak üzere bu stratejiden beklediği tasarruflar, bu tür iyileştirmelerin sağlanmasına yardımcı olacak.

Bloomingdale's'de kırk yıl geçirdikten sonra Mr. Spring zorlu bir dönemde şirketin dizginlerini eline aldı. Aralık ayında bir yatırımcı grubu Macy's Private'ı 5,8 milyar dolara almak için teklifte bulundu. Yatırımcılar Arkhouse Management ve Brigade Capital Management, perakendeci halka açık olmayan bilgileri kendileriyle paylaşmaya başlayana kadar tekliflerini hissedarlara götürebileceklerini söyledi.

Macy's yeni nesil alışverişçileri kazanma ve e-ticarete yönelik bir dünyada rekabet etme mücadelesi verirken satışlar düştü.

Bay Vasantham çoktan iz bırakmaya başlamıştı. Kendisi ve görevden ayrılan İcra Kurulu Başkanı Jeff Gennett, Ocak ayında çalışanlara gönderdiği bir notta, kaynaklarını müşteri davranışlarıyla daha iyi uyumlu hale getirmeyi amaçladığı için şirketin yaklaşık 2.300 kişiyi, yani kurumsal iş gücünün yüzde 13'ünü işten çıkaracağını söyledi. Sonuçlar hızlıdır. Şirket ayrıca birkaç mağazayı kapatmayı planladığını da açıkladı.

Macy's'teki son büyük yeniden yapılanma, şirketin 125 mağazayı kapatacağını ve 2.000 kişiyi işten çıkaracağını açıkladığı Şubat 2020'de gerçekleşti. Pandemi daha sonra birkaç hafta boyunca karanlıkta kaldı ve perakendeciyi web sitesini ve e-ticaret tekliflerini iyileştirmeye ve mağazalar yeniden açıldıktan sonra insanları mağazalara nasıl geri getirebileceğini bulmaya zorladı.

READ  Nijerya'da okul kaçırma: 300 çocuk iki hafta hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı

Pandeminin başlarında tüketici harcamalarının her türlü ürüne yaptığı ilk satış artışının ardından Macy's satışlarında bir düşüşle karşı karşıya kaldı.

Salı günü şirket, tatil alışveriş sezonunu da içeren dördüncü çeyrek için kazanç bildirdi. 8,1 milyar dolarlık net satış, analistlerin tahminleriyle uyumluydu. Hem Macy's hem de Bloomingdale's'teki satışlar bir yıl öncesine göre düşerken Bluemercury'deki satışlar yüzde 2,3 arttı; bu da alışveriş yapanların güzellik ve cilt bakımı kategorilerine yöneldiğinin bir işareti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir