Louisiana, siyahların çoğunlukta olduğu kongre bölgesini eklemek için yeni harita çiziyor

Cuma günü Louisiana eyaleti yasama organı, federal mahkemenin mevcut haritanın siyahların oy verme gücünü yasadışı bir şekilde azalttığına karar vermesinin ardından siyahların çoğunlukta olduğu iki bölgeyi içeren yeni bir kongre haritasını onayladı.

Yasama Meclisi'nin onayı, eyaletteki siyah seçmenlere yeterli oy verme temsilini sağlamak için yıllarca süren mahkeme mücadelelerinin ardından geldi. Daha önce Louisiana'daki siyah seçmenler eyaletin altı kongre bölgesinden yalnızca birinde çoğunluğu oluşturuyordu. Eyalet çapındaki nüfusun neredeyse üçte birini oluşturmasına rağmen. Yeni harita Demokratların önümüzdeki seçimleri kazanması bekleniyor.

Harita Çarşamba günü eyalet Senatosu tarafından onaylandı ve Louisiana Meclisi'nden 86'ya 16'lık ezici bir oyla geçti. Geçen hafta yemin eden Vali. Harita kısa süre sonra onay için Jeff Landry'nin (R) masasına gider. Landry dedi ki Destekler Harita.

Yeni harita Louisiana'nın 6. Kongre Bölgesi'ndeki siyah oranını yüzde 23'ten yüzde 54'e çıkarıyor.

Cumhuriyetçi Temsilci Garrett Graves bu pozisyonu elinde tutuyor. Mezarlar da vardı onaylı Valilik konusunda Landry'nin rakiplerinden biri.

Yeni plan, Graves'in Temsilciler Meclisi'ndeki en güçlü iki Louisiana Cumhuriyetçisinin koltuklarını koruyan bir harita olan koltuğu tutmasını etkiliyor: Sözcü Mike Johnson ve Çoğunluk Lideri Steve Scalise.

Yeni haritalarla ilgili haberler Graves Eyalet Meclisi'nde sunuldu E&E News'e söyledi Mevcut bölgesinde yeniden seçilmek için aday olacağını ve “bugün sahip olduğumuza benzer bir bölgeyi yöneteceğini” umuyordu.

Louisiana'nın 2. Kongre Bölgesini temsil eden Temsilci Troy A. Çoğunlukla siyahi olan Carter (D-La.), yeni haritanın geçişini övdü.

Bir açıklamada “Louisiana doğru olanı yaptı. Matematik galip geldi” dedi.

Louisiana'da çoğunluğu siyahlardan oluşan bir sandalyenin eklenmesi, siyah seçmenlerin temsil için dava açtığı ve oy haklarını sulandırdığını söyledikleri politikaları tersine çevirmek için mahkemede Oy Hakkı Yasası'na atıfta bulunduğu, çoğunlukla Güney Amerika'da olmak üzere diğer birkaç eyalette yakın zamanda alınan yeniden sınırlandırma kararları listesine eklendi. oylama gücü.

READ  Ağır hasar 3 ölü, çok sayıda yaralı

Haziran 2022'de bir federal mahkeme, 2020 nüfus sayımı verileriyle hazırlanan eyaletin kongre haritasını, Oy Hakkı Yasası'nın 2. Bölümünü ihlal ettiği gerekçesiyle bozdu. Mahkeme eyalet yasama meclisine siyahların çoğunlukta olduğu ikinci bir bölge oluşturma emri verdi, ancak karar alındı Askıya alınmış Ta ki ABD Yüksek Mahkemesi, Alabama haritasıyla ilgili davada Bölüm 2'yi onayana kadar. ABD Temyiz Mahkemesi 5. Dairesi kuruldu 30 Ocak, yeni haritanın onaylanması için son tarih.

“Sonunda kalemi bir federal yargıcın elinden aldık ve kongre haritamızı çizmeleri için eyaletlerdeki insanlara geri verdik. Bu yüzden hepimiz heyecanlanmalıyız.” Landry söz konusu Toplantının bitiminden sonra yayınlanan bir videoda.

Bu haftanın başlarında Johnson, eyalet Yasama Meclisi tarafından kabul edilen yeni bir haritayla ilgili endişelerini dile getirdi.

Johnson, “Benim görüşüm, mevcut haritanın anayasaya uygun olduğu ve devletin kendi esaslarını savunmak için yeterli fırsata sahip olması için esasa ilişkin yasal bir itirazın yapılması gerektiği yönünde” dedi. yazdı Salı günü X'te, eski adıyla Twitter'da. “Hükümet davayı kazanamazsa, hukuka uygundur ve Cumhuriyetçilerin Kongre'de gereksiz teslimiyetini gerektirmez”, birkaç harita seçeneği.

Eyaletin yeni seçilen yasama organı sekiz günlük özel bir oturumda haritayı onayladı. Yeni harita onayıyla, Milletvekilleri ayrıca bazı hususların sıkılaştırılması konusunda da anlaştılar Landry'nin daha geniş çaplı hamlesi eyaletin 2026'da başlayacak “vahşi ön seçim” sistemini takip ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir