Küresel okyanus sıcaklıkları art arda 12 ay boyunca rekor seviyelere ulaşarak bilim insanlarını tehdit ediyor

Geçen yıl bu zamanlarda, bilim insanları dünya okyanuslarının rekor ısınma seviyelerine yükselmesini şaşkınlıkla izlediler ve bunu neyin tetiklemiş olabileceğini merak ettiler. Deniz yüzeyi sıcaklıklarındaki artış daha önce görülenden daha dramatikti.

Bilim insanları, Pasifik Okyanusu'nu ısıttığı bilinen bir iklim modeli olan El Niño ile gemi gemisi kirliliği ve büyük bir volkanik patlamanın olası ısınma etkilerini araştırdı. Ancak sıcaklığın gelişini hiçbir şey açıklayamıyor çünkü aylarca sürdü ve ısı dalgaları neredeyse tüm okyanus yüzeylerine yayıldı.

Şimdi rekor okyanus ısınması ikinci yılına giriyor. Bilim insanları bunun, Dünya sistemlerinde herhangi bir insani zaman ölçeğinde tersine çevrilemeyecek büyük bir değişimi temsil edebileceğini söylüyor.

NASA'nın Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü müdürü Gavin Schmidt, The Washington Post'a verdiği demeçte, bunun nedeninin şu ana kadar okyanuslarda gördüklerinin “birbirine uymaması” olduğunu söyledi.

“Bu, ısınan bir gezegenin, bilim adamlarının beklediğinden çok daha erken bir zamanda iklim sisteminin işleyişini temelden değiştirdiğini gösteriyor olabilir” diye yazdı. kolon Nature dergisinde.

Okyanus sıcaklıkları 'grafiklerin ötesinde' artıyor

Isınma, Pasifik'in El Nino'dan etkilenen bölgesinin çok ötesine uzanıyor.

Örneğin, Atlantik havzasının büyük bölümünde yüzey sıcaklıkları 1971-2000 temel çizgisinin 1 ila 2 santigrat derece (1,8 ila 3,6 Fahrenheit derece) üzerinde seyrediyor. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi uydu verilerine göre, Güney Afrika, Japonya ve Hollanda açıklarındaki bazı denizlerde sıcaklık 3 santigrat derece (5,4 Fahrenheit derece) veya daha yüksek.

Okyanus ısı dalgaları atmosferdeki benzeri görülmemiş derecede sıcak koşullarla örtüşüyor. Geçen yıl, ortalama küresel hava sıcaklıkları insanların tahmin ettiğinden daha fazla arttı ve muhtemelen gezegeni 100.000 yıldan fazla bir süredir en sıcak noktasına getirdi. İklim bilimciler 2024 yılının daha da sıcak olacağını öngörüyor.

Ancak suyu ısıtmak için havadan daha fazla enerji gerektiren Dünya Meteoroloji Örgütü genel sekreteri Celeste Salo, Dünya okyanuslarında bu kadar dramatik bir ısınmanın görülmesinin daha endişe verici olduğunu söyledi.

READ  Kirk Cousins ​​Atlanta'yı seçiyor, Saquon Barkley NFL'nin serbest oyuncu döneminin ilk gününde Philly'ye gidiyor

Salo bir basın toplantısında “Okyanusların zaman ölçeği atmosfer kadar hızlı değil” dedi. “Bir değişim bir kez gerçekleştiğinde, yüzyıldan milenyıla kadar uzanan zaman ölçeklerinde bunun neredeyse geri döndürülemez olduğunu söyleyebilirim.”

Salı günü yayınlanan yıllık iklim raporunda, buzulların eşi benzeri görülmemiş bir şekilde erimesi, Antarktik deniz buzu kaybı ve deniz seviyesinin yükselmesi de dahil olmak üzere geçen yıl çeşitli iklim göstergelerinin “grafik dışı” ifadesine kaygı verici yeni bir anlam kazandırdığı belirtildi. .

WMO, olağanüstü sıcaklığın doğu Kuzey Atlantik'i, Meksika Körfezi'ni ve Karayipler'in büyük bölümünü, Kuzey Pasifik'i ve Güney Okyanuslarını etkilediğini söyledi. Nisan ayından bu yana, küresel ortalama deniz yüzeyi sıcaklıkları her ay rekorlara ulaşıyor; Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları “özellikle geniş bir farkla” rekorlar kaydediyor.

Derin – henüz öngörülemeyen – çıkarımlar

Dünya okyanuslarındaki ısınmanın mercan resifleri üzerinde halihazırda yıkıcı etkileri var. Bozulmamış sıcaklık seviyeleri bu ay Avustralya'nın Büyük Bariyer Resifi'nin çoğunu vurdu; bu, geçen yıl Florida çevresindeki mercan resiflerinin ağarması ve ölümünün tekrarıydı.

Diğer güvenlik açıklarının tespit edilmesi daha uzun sürer.

Isınma ve erimenin ana Atlantik Okyanusu'nun mevcut sistemini çökerteceğine dair endişeler var, ancak bunun gerçekleşebileceği devrilme noktası bilinmiyor. Bunun su altı ekosistemleri ve hava durumu düzenleri üzerinde büyük etkileri olabilir.

Ve deniz yaşamı üzerinde kademeli etkiler olması muhtemeldir.

Suyun dünya okyanuslarının çoğundan daha hızlı ısındığı Maine Körfezi'nde araştırmacılar, morina ve ringa balığı gibi önemli türlerin kendi doğal coğrafi aralıklarında daha soğuk sular bulmakta zorlandığını zaten görmüşlerdi. Maine Körfezi Araştırma Enstitüsü'nden kıdemli bir bilim adamı olan Kathryn Mills, birçok balığın yavruyken çok hızlı büyüdüğünü, ancak küçük boyutlarda plato çizdiğini, bunun yeterli yiyecek almadıklarının veya sıcaklığın vücutlarını zorladığının bir işareti olduğunu söyledi. .

READ  Hücresel kesintiler DMV müşterilerini ve kullanıcıların acil durum aramalarını nasıl yapabileceğini etkiler

Mills, geçen yılki sıcaklıkların geçmiş koşullarla karşılaştırıldığında o kadar aşırı olduğunu ve etkilerinin ne olacağını güvenilir bir şekilde tahmin etmenin daha zor hale geldiğini söyledi. Çevresel değişikliklere ilişkin mevcut verilerin çok hızlı bir şekilde güncelliğini yitirdiğini söyledi.

Mills, “Okyanusta genellikle sıcaklıkta değişkenlik olmasını bekliyoruz” dedi. “Bunun yaptığı şey, bu varyasyonu daha önce karşılaşmadığımız bir aralığa itmek oldu.”

“Bunun gerçek bir uyandırma çağrısı olduğunu düşünüyorum” diye ekledi.

Bilim insanları aşırı okyanus ısınmasının ne zaman duracağını bilmiyor. Şu ana kadar onu neyin harekete geçirdiğine dair teorilerinin hiçbiri tüm soruları yanıtlayamadı.

Bir miktar ısınma, gemi gemilerinden kaynaklanan hava kirliliğindeki azalmaya bağlandı, bu da daha fazla güneş ışığının okyanus yüzeylerine ulaşmasını sağlıyor. Tonga adası ülkesi yakınlarındaki bir su altı yanardağı olan Hunga Tonga-Hunga Hapai, 2022'de patlayarak atmosfere büyük miktarda su buharı (gezegeni ısıtan bir sera gazı) gönderdi. Ancak her iki faktör de okyanus sıcaklıklarındaki ciddi artışı açıklayamıyor.

Okyanus sıcaklıkları geçen baharda, üç yıllık La Nina küresel iklim sisteminin son noktasında, El Niño'nun tam tersi olan ve küresel ısınmayı bastırmasıyla bilinen bir artış gösterdi. Okyanus sıcaklığı analizine odaklanan NOAA oşinografı Boyin Huang, La Niña'dan, artan gezegen sıcaklıklarıyla bilinen tarihsel olarak güçlü El Niño'ya geçişin, okyanus sıcaklıklarındaki sıçramanın çoğunu açıklayabileceğini söyledi.

Bu nedenle, La Niña koşullarının bu yılın sonlarında geri döneceği tahmin edildiğinden deniz sıcaklıklarının ılımlı olması muhtemeldir.

Ancak El Niño'dan La Niña'ya geçişin, ısınmayı veya sera gazlarının zorlanmasını önemli ölçüde dengelemek için yeterli olup olmayacağını henüz zaman gösterecek. Huang, okyanus sıcaklıkları rekor kırmaya devam ederse bu durumun yaz sonuna kadar düzeleceğini söyledi.

La Niña koşullarında bile rekor sıcaklıklar devam ederse Schmidt, “dünyanın keşfedilmemiş bir bölgede olacağını” ve gelecekteki iklimi hakkında bilim adamlarının önceden bildiğinden çok daha fazla belirsizliğin yaşanacağını yazdı.

READ  Fırtına Uyarıları: Kaliforniya şiddetli yağmur ve sele karşı hazırlanıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir