Kümes hayvanları endüstrisi patlak verirken kuş gribi Kaliforniya'nın 'yumurta sepetindeki' çiftlikleri tahrip ediyor

PETALUMA, Kaliforniya — Geçen ay Mike Weber her kümes hayvanı çiftçisinin korktuğu haberi aldı: Tavuklarının kuş gribi testi pozitif çıktı.

Hükümet kurallarına göre, Weber'in şirketi Sunrise Farms, hastalığın San Francisco'nun kuzeyindeki Sonoma County'deki diğer çiftliklere yayılmasını önlemek için tüm yumurta tavuklarını (550.000 kuş) itlaf etmek zorunda kaldı.

“Bu bir şoktu. Sonuç olarak hepimiz perişan durumdayız” dedi Weber, boş bir tavuk kümesinde dururken. “Petaluma dünyanın yumurta sepeti olarak biliniyor. Yumurta sepetinin alevler içinde kaldığını görmek çok yıkıcı.

Kuş gribinin yumurta fiyatlarında artışa ve yaygın kıtlığa yol açmasından bir yıl sonra, son derece patojenik kuş gribi olarak bilinen bir hastalık, Orta Batı'daki kümes hayvanı çiftliklerini yok eden daha önceki bir salgın dalgasından kurtularak Kaliforniya'da büyük hasara yol açıyor.

Oldukça bulaşıcı olan virüs, yetkililerin olağanüstü hal ilan ettiği Sonoma İlçesini harap etti. Geçtiğimiz iki ayda yaklaşık bir düzine ticari çiftlik, salgını kontrol altına almak için 1 milyondan fazla kuşu itlaf etmek zorunda kaldı; bu durum çiftçilere, işçilere ve onların müşterilerine ekonomik bir darbe indirdi.

Kaliforniya'nın merkezindeki Merced County de son haftalarda birçok büyük ticari yumurta üretim çiftliğinde görülen salgınlardan ağır darbe aldı.

Uzmanlar kuş gribinin ördekler, kazlar ve diğer göçmen kuşlar tarafından yayıldığını söylüyor. Su kuşları virüsü hastalanmadan taşıyabilir ve virüs, dışkı ve burun akıntısı yoluyla kümes hayvanları ve hindi çiftlikleri ile arka bahçedeki sürülere kolaylıkla yayılır.

Kaliforniya'daki kümes hayvanı çiftlikleri, hastalığın yayılmasını önlemek için sıkı biyogüvenlik önlemleri uygulamaktadır. Eyalet veterineri Annette Jones, çiftçilere, organik tavukların dış mekana erişiminin zorunlu olduğu Haziran ayına kadar sürülerini kapalı alanda tutmaları yönünde çağrıda bulundu.

“Göçler iki ay daha devam edecek. Bu nedenle kuşlarımızı korumak için mümkün olduğunca dikkatli olmamız gerekiyor” dedi Kaliforniya Kümes Hayvanları Birliği başkanı Bill Mattos.

READ  Rusya'nın vetosu, Kuzey Kore yaptırımlarını izleyen BM komisyonunu sona erdirdi

Yerel tavukların kaybı, süpermarketlerin ve restoranların bölge dışından tedarikçi arayışına girmesinden önce tatil boyunca San Francisco Körfez Bölgesi'nde yumurta fiyatlarını artırdı.

Kuş gribi onlarca yıldır ortalıkta olmasına rağmen, ABD Tarım Bakanlığı'na göre, 2022'nin başlarında başlayan mevcut virüs salgını, yetkililerin ABD'nin 47 eyaletinde çoğunluğu yumurtlayan tavuklar olmak üzere yaklaşık 82 milyon kuşu itlaf etmesine yol açtı. . Hastalık tespit edildiğinde, virüsün yayılmasının kontrol altına alınmasına yardımcı olmak için sürünün tamamı itlaf ediliyor.

Ocak 2023'te bir düzine yumurtanın fiyatı ikiye katlanarak 4,82 dolara yükseldi. Yumurta üreticileri sürülerini oluşturdukça yumurta fiyatları normal aralığına döndü ve salgınlar kontrol altına alındı. Hindi ve tavuk fiyatları da kısmen virüs nedeniyle bir miktar arttı.

Bidesky, değişen hava koşullarının yabani kuşların göç düzenlerini bozması nedeniyle iklim değişikliğinin salgın riskini artırdığını söyledi. Örneğin geçen yılın olağanüstü yağışları, kümes hayvanı çiftliklerinin yakınındaki alanlar da dahil olmak üzere Kaliforniya genelinde yeni su kuşları yaşam alanı yarattı.

USDA'ya göre Kaliforniya'da salgın, yaklaşık 40 ticari sürüde ve 24 arka bahçe sürüsünde 7 milyondan fazla tavuğu etkiledi; salgınların çoğu son iki ayda Kuzey Kıyısı ve Central Valley'de meydana geldi.

Sanayi yetkilileri, arka bahçedeki tavukların çoğalmasının ticari çiftliklere enfeksiyon ve kuş gribi yayabileceğinden endişe ediyor.

“Virüsle dolu yabani kuşlarımız var. Kuş gribini araştıran UC Davis araştırmacısı Rodrigo Gallardo, kuşlarınızı bu yabani kuşlara maruz bırakırsanız enfeksiyon kapacak ve hastalanacaklarını söyledi.

Collardo, arka bahçedeki tavuk sahiplerine, sürülerini enfeksiyondan korumak için temiz giysiler ve ayakkabılar giymelerini tavsiye ediyor. Alışılmadık sayıda tavuk ölürse kuş gribi açısından test edilmelidir.

READ  Kolej Futbolu Playoff Kurulu, 12 takımlı formata başlamak için 5+7 modeline geçmeyi onayladı

Petaluma'da emekli bir öğretmen olan Ettamarie Peterson'un yumurta üreten yaklaşık 50 tavuktan oluşan bir sürüsü var ve bunları tanesi 50 sente satıyor.

Peterson, “Bu kuş gribinin yabani kuşlar tarafından yayılmasından çok endişeleniyorum ve yabani kuşların gelip hastalığı geride bırakmasını engelleyemiyorum” dedi. “Sürünüzde herhangi bir vaka varsa, sürünün tamamını yok etmelisiniz.”

Weber'in büyük büyükbabaları tarafından bir asırdan fazla bir süre önce kurulan Sunrise Çiftlikleri, sürüyü korumaya yönelik katı biyogüvenlik önlemlerine rağmen zarar gördü.

Weber, “Virüs kuşlar için gerçekten kötü bir hal aldı ve siz hızla içeri girdiniz ve kuşlar öldü” dedi. “Kalp kırıklığı, içeri girdiğinizde ve tamamen sağlıklı genç kuşlar artık hazır olduğunda nasıl hissettiğinizi tarif edemez.”

Sunrise Farms'ta yarım milyondan fazla tavuğa ötenazi yaptıktan sonra Weber ve ekibi, Noel tatilini karkasları atarak geçirdi. O zamandan beri tavuk kümeslerini temizliyor ve dezenfekte ediyorlar.

Weber, çiftliğin federal düzenleyicilerden civcivleri bu baharda çiftliğe geri getirmek için onay alacağını umuyor. Daha sonra tavukların yumurtlayacak kadar olgunlaşması bir beş ay daha alır.

Şirketinin ortak sahip olduğu iki çiftliğin enfeksiyon kapmadığı ve hâlâ müşterileri için yumurta ürettiği için kendini şanslı hissediyor. Ancak salgından kurtulmak kolay olmayacak.

Weber, “Daha gidecek çok yolumuz var” dedi. “Başka bir çalışma daha yapacağız ve bu çalışan ailesini bir arada tutmaya çalışacağız çünkü onlar şirkete girebilmek için çok çalıştılar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir