Kral Charles, kanser teşhisinden bu yana en dikkat çekici görünümüyle Paskalya kilisesi ayinine katıldı


Windsor, İngiltere
CNN

Kral III. Charles, Pazar günü Windsor'daki geleneksel Paskalya Matin kilise törenine katılarak, geçen ay kanser teşhisi konulduğundan bu yana en önemli ziyaretini gerçekleştirdi.

75 yaşındaki Charles, Londra'dan arabayla bir saat uzaklıktaki Windsor Kalesi'nin arazisindeki 14. yüzyıldan kalma bir bina olan St George Şapeli'ne giderken keyifli görünüyordu. Kraliyet takviminin önemli bir parçası olan etkinlikte kendisine eşi Kraliçe Camilla da eşlik etti.

Normalde geniş kraliyet ailesi birlikte kiliseye gitmeden önce Paskalya için Windsor Kalesi'nde toplanır. Onların gelişi genellikle Windsor'da yaşayan personel tarafından yakındaki çayır kıyılarından veya kapılarının önünden izleniyor.

Kraliyet çifti, Celile Sundurması'ndan kiliseye girmeden önce yakınlarda toplanmış iyi dilekçilerden oluşan küçük bir kalabalığa el salladı.

Bu yılki kutlama, Kral'ın tedavisi sırasında diğer kişilerle teması en aza indirmek için daha az kraliyet üyesinin katılacağı sessiz bir olay olacak.

Kral ve Kraliçe'nin ana konseyin geri kalanından ayrı oturması bekleniyor.

Benzer şekilde, merhum Kraliçe II. Elizabeth de 2021'de sıkı pandemi düzenlemeleri nedeniyle eşi Prens Philip'in cenazesine katıldığında sevdiklerinden ayrı oturuyordu.

İlk gelen aile üyeleri Kral'ın kardeşleriydi. Edinburgh Dükü ve Düşesi Prens Edward ve Sophie'ye oğulları Wessex Kontu James eşlik etti. Onları, hükümdarın kız kardeşi Prenses Anne ve kocası Tim Lawrence ile kalabalığa hızlıca el sallayan York Düşesi Prens Andrew ve Sarah Ferguson izledi.

Charles'ın hizmet sonrası olağan aile yemeğine katılıp katılmayacağı belli değil. Önümüzdeki günlerde kendisi ve Camilla'nın Paskalya için ara vereceği bildiriliyor.

Doktorlarının tavsiyesi üzerine halka açık toplantıların geçici olarak askıya alınmasının ardından Kral'ın varlığı birçok kraliyet ziyaretçisi için ilham verici bir manzara olacak.

Bununla birlikte, Birleşik Krallık hükümetinin günlük kırmızı kutularının yanı sıra hükümet işlerine ve resmi belgelere bakarken, kişisel ziyaretçilerin günlüğünü ve Başbakan Rishi Sunak ile yaptığı haftalık olağan toplantıyı tutarken, yekeyi kontrol altında tuttu.

READ  Jared Goff, Lions'a 32 yıl aradan sonra ilk kez play-off zaferi kazandırdı

Geçtiğimiz günlerde Buckingham Sarayı'nda Moldova ve Burundi'nin yeni büyükelçilerini selamladı, İklime Duyarlı Forumu Genel Sekreteri ile görüştü ve Birleşik Krallık'ın dört bir yanından topluluk ve inanç liderleriyle bir araya geldi.

Paskalya hafta sonu öncesinde özel bir mesaj gönderen Charles, ulusa anayasal konuların perde arkasında ele alındığına dair güvence vermeye çalıştı.

Perşembe günü yıllık Royal Mountie Service için kayıtlı bir sesli konuşmasında, taç giyme töreninde verdiği sözü “tüm kalbimle”, “hizmet edilmek için değil, hizmet etmek için” yineledi.

Ücretsiz Royal Bültenimizi edinin

• Kraliyet Ailesi, kamuoyunda neler yaptıkları ve saray duvarlarının arkasında olup bitenler hakkında size güncellemeler getiren haftalık bir haber olan CNN Kraliyet Haberleri'ne abone olun.

Ayrıca, hizmetin “kalbimde özel bir yeri” olduğunu söyleyerek cemaate katılamadığı “büyük üzüntüsünü” paylaştı.

Kraliçe, kiliseye ve yerel topluluğa yaptıkları hizmetlerden dolayı insanlara geleneksel Maundy parası (özel olarak basılmış paralar) dağıtarak kocasını temsil etti.

Galler Prensi ve Prensesi ile üç çocukları, Pazar günkü Paskalya kutlamalarına önemli ölçüde katılmadılar. Galler, geçen yıl Prens Louis ile birlikte kraliyet ziyaretçilerinin beğenisine sunulan aile gezisinde çıkış yapmıştı.

Beş kişilik aile, Catherine'in bir hafta önce Ocak ayında planlanan mide ameliyatından sonra ameliyat sonrası testlerde tespit edilen kanser nedeniyle kemoterapi gördüğünü açıklamasından bu yana düşüşe geçti.

Galler halkı Kate'in teşhisine alışmaya devam ederken Paskalya tatilini de birlikte geçiriyor.

Kensington Sarayı sözcüsü geçen Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Prens ve Prenses'in “halktan gelen destek ve destek karşısında şaşkına döndüğünü” ve “şu anda mahremiyet taleplerini anlayışlarından dolayı minnettar olduklarını” söyledi.

Kate, Noel Günü'nden bu yana resmi olarak görülmedi. Paskalya, başlangıçta Kensington Sarayı tarafından görev süresinin ardından göreve devam edeceği zaman olarak önerilmişti. Ancak dönüşü, sağlık ekibi tarafından izin verilene kadar ertelendi.

Prens George, Prenses Charlotte ve Prens Louis okula döndükten sonra Prens William'ın Nisan ortasında halka açık etkinliklere devam etmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir