Kolej Futbolu Playoff Kurulu, 12 takımlı formata başlamak için 5+7 modeline geçmeyi onayladı

Salı günü Kolej Futbolu Playoff Yönetim Kurulu, oybirliğiyle 12 takımlı etkinliğin formatını, en üst sıralarda yer alan beş konferans şampiyonunu ve yedi büyük teklifi içerecek şekilde yeniden düzenlemek için oy kullandı ve orijinal “6+6” modelindeki düzenlemeyi tamamladı.

Her FBS konferansından ve Notre Dame'dan 11 müdür ve liderden oluşan bir grup, konferansın yeniden düzenlenmesinin son turunda Pac-12'yi ortadan kaldırmak için getirilen ayarlamaları sonuçlandırmak üzere Salı günü bir araya geldi. Yönetim kurulundaki Pac-12 temsilcisi Washington Eyaleti başkanı Kirk Schulz, kurulun en son toplantısında bu değişikliği vurguladı.

Konferans görüşmesi hakkında bilgi sahibi iki kaynak, Schulz'un önerisinin, 2026'dan itibaren güç konferansı liglerinde kalan iki Pac-12 üyesinin aynı gelire ve oy kullanma yetkisine sahip olması yönünde çağrıda bulunduğunu söyledi. Şimdilik, Washington Eyaleti ve Oregon Eyaleti her iki CFP yönetim organındaki yerlerini korudular ve bu yıl ve önümüzdeki yıl Power 5 düzeyinde ödemeler alacaklar.

Her iki kaynak da Çarşamba günkü komisyon üyeleri toplantısının CFP yönetim organını oluşturmasını bekliyor; Big Ten ve SEC liderlerinin 2026'da başlayacak yeni bir CFP sözleşmesinde ne istediklerini açıklamaları bekleniyor. Big Ten ve SEC, Big 12 ve ACC'ye verilenlerden daha büyük gelir payları için baskı yapıyor ve bu da iki grup arasında daha fazla bölünme yaratıyor. Diğer kaynak, liglerden birinin veya her ikisinin de yılda birden fazla, konferans başına üç veya dört otomatik eleme talep edebileceğini düşündüklerini söyledi.

Yaklaşık üç yıl önce tanıtılan ve başlangıçta 12 takıma genişleme planlarıyla tanıtılan orijinal 6+6 modeli, en yüksek sıradaki altı konferans şampiyonuna otomatik play-off teklifleri veriyordu. Sonraki altı en yüksek sıradaki takım, kalan büyük teklifleri alıyor.

Mississippi Eyaleti başkanı ve CFP Yöneticiler Kurulu başkanı Mark Keenum bir açıklamada, “Kurulun Eylül 2022'de bu yeni formatı ilk kez benimsemesinden bu yana konferans yapılarımızın gelişimi göz önüne alındığında, bu Kolej Futbolu Playoff'u için en mantıklı düzenlemedir.” dedi. “Bu değişikliğin öğrenci sporcular, antrenörler ve taraftarlar tarafından iyi karşılanacağını biliyorum. Hepimiz bu yeni formu sezon sonrası sahada görmekten heyecan duyacağız.

READ  Qualcomm'un 8S Gen 3'ü daha pahalı üst düzey telefonları hedefliyor

2024 sezonundan itibaren 12 takımlı formatta, konferansın en iyi dört şampiyonu ilk turda veda edecek, 1 numara. 5. sıra 12. sıra ile oynuyor, hayır. 11 oyundan 6'sı, hayır. 7. hayır. ve hayır. 8 oyun numarasıdır. 9. 5-8 takım, kendi okullarında ilk tur oyunlarına ve Yeni Yıl Altı Kasesine (Şeftali Kase, Gül Kase, Pamuk Kase, Portakal Kase, Şekerlik ve Fiesta Kase) ev sahipliği yapacak. ) dönüşümlü olarak çeyrek final ve yarı final oynayacaktır.

Hiçbir konferans şampiyonu otomatik olarak bu alana katılmaya hak kazanamaz ve bir konferansın alabileceği büyük teklif sayısında herhangi bir sınırlama yoktur. Kasım ayında, Mountain West ile Pac-12 bayrağı altında futbol oynamaya devam etmek ve önümüzdeki iki yıl için aday listelerini doldurmaya yardımcı olmak için bir program anlaşması yapan Oregon Eyaleti ve Washington Eyaleti, komisyon üyeleri tarafından uygun olmadığı belirlendi. Konferans şampiyonları için beş otomatik eleme yeri için.

CFP'nin yönetim organını (ve Notre Dame'ın liderliğini) oluşturan konferans komisyon üyeleri, ESPN'in CFP'nin ilk 12 yıllık haklar anlaşması anlaşmasının süresinin dolduğu 2026 ve sonrasına kadar devam eden mücadeleleri için Çarşamba günü Dallas'ta şahsen buluşacaklar. ESPN, Kolej Futbolu Playoff'u temsilcileriyle, etkinliğin 2031-32'ye kadar televizyonda yayınlanması için altı yıllık, 7,8 milyar dolarlık bir uzatma konusunda anlaştı, ancak CFP başkanlarının bunun yürürlüğe girmesi için hâlâ anlaşmayı oylaması gerekiyor.

(Fotoğraf: Kirby Lee / USA Today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir