Khan'ın rakipleri koalisyon kurma konusunda anlaştı – DW – 02/14/2024

Pakistan siyasetinin iki geleneksel güç merkezi ve rakipleri için Pakistan'ın Hapsedilmiş Eski Başbakan İmran Han Salı günü geç saatlerde bir ittifak kurarak ortaya çıkan çıkmaza son verme planlarını duyurdular Geçen hafta parlamento seçimleriHiçbir parti mutlak çoğunluğu sağlayamadı.

Üç kez eski başbakan olan Şerif Navaz'ın Pakistan Müslüman Birliği-Navaz (PML-N), Pakistan Halk Partisi (PPP) ve diğer küçük partilerle ittifak kuracağını söyledi.

Partiler birlikte parlamentoda çoğunluğu sağlamaya yetecek sayıda sandalyeye sahip olacaklar.

PML-N 75 koltuğu ve PPP 54 koltuğu kontrol ediyor. Khan'ın Tehreek-e-Insaf (PTI) partisinin adayları çoğunlukla bağımsız olarak sandık başına gitmek zorunda kaldı, ancak hâlâ 93 milletvekiliyle parlamentodaki en büyük tek parti konumundalar. Khan hapisteyken başbakanlık görevine uygun değil.

Parlamentoda toplam 265 sandalye bulunmaktadır.

Pakistan: Yenilen partiler kazanan adaylara karşı birleşiyor

Bu tarayıcı video öğesini desteklemiyor.

Koalisyon hükümetine kim liderlik edecek?

PML-N sözcüsü, Navaz Şerif'in küçük kardeşi ve eski başbakan Shaybaz Şerif'in de yeni hükümete liderlik etmesi için teklif edileceğini söyledi.

Genç Şerif, PML-N ve PPP'yi getirdikten sonra başbakan oldu Güvensizlik oyu Khan'ı 2022'de eledi.

Parti liderleri Şerif ve Zerdari anlaşma hakkında konuştu

PML-N lideri Şerif ülkeye ancak geçen ekim ayında döndü Dört yıl süren kendi isteğiyle sürgünden sonra.

PPP eşbaşkanı eski cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari bir basın toplantısında “Pakistan'ı krizden çıkarmak için hükümeti birlikte kurmaya karar verdik” dedi.

Bir sonraki hükümette kilit pozisyonları kimin dolduracağı konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Navaz Şerif, Pakistan'ın seçimi kazandığını söyledi

Bu tarayıcı video öğesini desteklemiyor.

PML-N lideri Şehbaz Şerif, “Buradaki partiler halkın neredeyse üçte ikisi tarafından seçiliyor.” dedi. Ayrıca partisinin, Khan'ın Tehreek-e-Insaf'ını (PTI) bir sonraki hükümete dahil etmeye bile hazır olduğunu söyledi.

READ  Mart ayı iş raporunun ABD'de sağlıklı işe alım kazanımlarını göstermesi bekleniyor: Canlı güncellemeler

“Unutun ve affedin; affedin ve unutun; ülkenin iyiliği için el ele verelim” dedi. “Kendi çıkarlarınızı feda edin, ego konusunu bir kenara bırakın.”

Khan günün erken saatlerinde teklifi reddetti. Başkent İslamabad'ın dışındaki Adiala Hapishanesi'nde mahkemeye çıkarken konuşan Khan, partisinin “PML-N veya PPP'nin yanında yer almayacağını” söyledi.

Analist, 'Başlangıca geri dönelim' diye uyarıyor

Uluslararası ilişkiler profesörü ve Pakistan'ın İngiltere ve İrlanda eski Yüksek Komiseri Ekber Ahmed, ittifak anlaşmasının ülkeyi “ilk giren ilk çıkar statüsüne” getirdiği ve zayıf bir koalisyon hükümetini güçlü ve güçlü bir koalisyonla karşı karşıya getirdiği konusunda uyardı. hoşnutsuz biri. PTI ve destekçilerine muhalefet.

Salı akşamı DW'ye konuşan Ahmed, eğer Şeybaz Şerif gerçekten yeniden başbakan olursa, müzakerelerin bir kısmının Zardari'nin yeniden cumhurbaşkanı olmasına yol açabileceğini söyledi.

Bunun “İmran Han'a yozlaşmış ve beceriksiz olarak saldıran aynı kişilerin” geri dönüşü olarak görüleceğini söyledi.

Adaylar Pakistan seçimlerinde yolsuzluk iddiasında bulundu

Bu tarayıcı video öğesini desteklemiyor.

Ahmed, “Yani Navaz Şerif'in partisi Müslüman Birliği bir hükümet kuruyor, ancak bu her zaman zayıf bir hükümet olacak çünkü başkanlık isteyen – aslında talep eden – koalisyon ortağı PPP'ye güvenmeye devam edecek.” söz konusu.

Ahmed, Khan'ın başbakan olarak devrilmesinden bu yana Pakistan'da yaşanan kaotik kampanyanın ve PTI'nin şikayetlerinin Pakistan halkının “öfkesini” artırdığını ve yeni hükümet bazı göze çarpan sorunları çözene kadar “bunun ortadan kalkmayacağını” söyledi.

Sivil idarenin verimsizliği, yolsuzluk ve ekonomik sorunları sıraladı.

Ayrıca Pakistan'ın etkili ordusunun siyasette oynamaya devam ettiği rolü de kabul etti.

“Yani ordu orada ama görünmez, ancak aynı zamanda insanlar onun gücünü ve önemini anlıyor” dedi ve geçen hafta yapılan oylamadan sonra orduya yönelik kamuoyu eleştirilerinin artık eskisinden daha sesli olduğunu ekledi. Geçmişte.

READ  Dow 400 puanın üzerinde düşüş yaşadı ve getiriler 2024'e yükseldi

Nihai sonuçlardan önce, Pakistan'ın güçlü ordusu Politikacıları “siyasi olgunluk ve birlik” göstermeye ve hiçbir grup net çoğunluğa sahip olmasa bile işlevsel bir hükümet kurmanın bir yolunu bulmaya çağırdı.

rmt/msh (AFP, Reuters)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir