Kaynaklar, Newark imamı Hasan Şerif'in bir akrabası tarafından öldürülmüş olabileceğini söylüyor – NBC New York

Araştırıyorlar Akraba olsa bile Olaya aşina üç emniyet kaynağına göre, bu ayın başlarında Newark'ta bir cami dışında sabah namazı öncesinde vurulan Müslüman bir liderin öldürülmesinin arkasında bu olay olabilir.

İmam Hasan Şerif'in 3 Ocak'ta Mescid-i Muhammed-Newark camisinin açılışını yapmaya hazırlanırken öldürülmesi kolluk kuvvetleri arasında ciddi bir çekişme yarattı. Yetkililer, imamın öldürülmesine dini nefretin neden olduğuna dair hiçbir kanıtları olmadığını söylediler ancak ABD genelinde ırkçı saldırılara ilişkin artan raporların ortasında inançlı insanları koruma sözü verdiler.

Bir emniyet kaynağı, Şerif'in öldürüldüğü yerden bisiklete binen bir adamı gösteren bir videonun bulunduğunu söylüyor. Kaynaklar, adamın Şerif'in akrabası olup olmadığını araştırdıklarını söyledi.

Aile Cuma günü News 4'e konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Şerif'in vurulması, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e yönelik terör saldırıları başlatması ve Gazze Şeridi'nde cezalandırıcı bir savaşa yol açmasından bu yana Müslümanlara ve Yahudilere yönelik önyargı olaylarının arttığı bir dönemde gerçekleşti.

Ülkenin en büyük Müslüman sivil hakları ve savunuculuk örgütü olan Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi, Orta Doğu saldırılarının ilk iki ayında Amerikalı Müslümanlara karşı 2.000'den fazla ayrımcılık vakası bildirdi; bu sayı geçen yılın aynı döneminde yaklaşık 800'dü.

Davayla ilgili bilgi verenlere toplam 35.000 dolar ödül teklif ediliyor.

TSA sözcüsü Lisa Farbstein, Şerif'in yaklaşık yirmi yıl boyunca Newark Liberty Uluslararası Havaalanı'nda Ulaştırma Güvenliği İdaresi'nin ulaşım güvenliği görevlisi olarak da görev yaptığını söyledi.

Ölümünden kısa bir süre sonra e-postayla gönderdiği açıklamada, “Vefatını öğrendiğimiz için derin üzüntü duyuyoruz ve ailesine, arkadaşlarına ve meslektaşlarına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz” dedi.

Caminin internet sitesinde yayınlanan videolu açıklamada dualar okundu ve topluluğun Şerif'in nihai haklarına ve cenazesine odaklanacağı belirtildi. Açıklamada Şerif'in bir kardeş, arkadaş, baba ve eş olarak tanımlandığı ve topluma ailenin acısını dikkate alma çağrısında bulunuldu.

READ  The Times, AI'nin telif hakkıyla korunan çalışmalarını OpenAI ve Microsoft'ta kullandı

Şerif'in ölümü, yetkililerin ayrımcılıkla bağlantılı olmadığını söylediği dini liderlerin veya ibadethanelerin yakın zamanda öldürülmesinin ardından geldi.

Detroit'te yetkililer, Ekim ayında bir sinagog liderinin evinde öldürülmesinin anti-Semitizm nedeniyle gerçekleştiğine dair “hiçbir kanıt” bulunmadığını söyledi. Yetkililer, Yukarı Darby, Pensilvanya'da bir caminin önünde araba hırsızlığı sonucu bir adamın öldüğünü söyledi.

NBC News'den daha fazlasını buradan alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir